User review spotlight: Carmageddon (DOS). Released in 1997.

Teenagent (DOS)

83
MobyRank
100 point score based on reviews from various critics.
3.5
MobyScore
5 point score based on user ratings.

User Reviews

Now you see it (gold), now you don't *Katakis* (37841) 3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars

Our Users Say

Category Description MobyScore
Acting The quality of the actors' performances in the game (including voice acting). 3.3
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.9
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.4
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.9
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.1
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 3.6
Overall MobyScore (29 votes) 3.5


The Press Says

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
The Freehare
I really have to say I was fascinated and amused by this game, but I haven’t been certain if it’s the HARE material. The game features a lot of animal abuse. I guess just about every animal (except a HARE) is abused in the game (OK, not all of them), so I guess the maker of the game had to be a HARE lover. Big thumbs up and the highest possible score of all five carrots!
90
Plné Hry
Tak co? Už máte Agenta Mlíčňáka staženého? Pokud ano, nezbývá mi než vám popřát kupu zábavy a skvělou pařbu. Pokud ne, tak doufám, že se stahováním začnete právě nyní. Nechat si ujít tak skvělou hru a ještě k tomu ZADARMO - to by byla vaše životní chyba! PAŘBĚ ZDAR!!!
90
Secret Service / New S Service
[CD-ROM version] TEENAGENT pozwolił odzyskać wiarę, że kupując polską grę nie musimy wyrzucać pieniędzy w błoto.
90
GameHippo.com
After some gold started mysteriously vanishing, the RGB was desperate and called a fortune teller and asked for help. She chose you to solve the mystery. This game is lots of fun and has some comedy in it too. It was originally shareware but was released to the public in 1999 because it was outdated. However, it is incredibly fun anyway.
88
Secret Service / New S Service
Teenagent jest grą, którą każdy wielbiciel przygodówek zobaczyć powinien, bowiem ideologicznie jest ona zbiorem najlepszych cech ze znanych gier przygodowych. Są to przede wszystkim niebanalne związki przyczynowo-skutkowe, wielowątkowość akcji i wygodny interfejs sterowania.
80
Freegame.cz
U této hry si do poslední chvíle nemůžete být stoprocentně jisti závěrem, protože má nečekaný zvrat. Tento titul je dobrý v hratelnosti i v délce hry, takže se opravdu máte na co těšit. „Dobré“ je i grafické a animační zpracování, ale každého z nás dokáže zamrzet fakt, že tato gameska je v dosovském rozlišení 320x240. Hraní určitě není záležitostí dvou až tří dnů, protože na přehrání budete potřebovat podstatně delší dobu. Na to, jak je herní příběh dlouhý, je velikost programu (velikost na disku) velmi malá. Na závěr bych měl jen říct, že je Teen Agent v angličtině, která by pro vás mohla být v dnešní době velkým přínosem. Tuto hru všem vřele doporučuji, protože má v sobě i spoustu humoru a stane se pro vás zábavou na několik večerů.
70
Abandonia Reloaded
This is a good, old fashioned adventure game at heart, and I had fun playing it. The story is well written, with a lot of funny dialogue. The graphics are nice and cheerful, with a lot of attention to detail. Even the inventory screen has some interesting animated cursors. Some of the puzzles are slightly illogical, but you get a good feeling after you have finally solved them. I was impressed with a lot of the sound effects. Music is lively, but doesn't overpower the game. All in all, TeenAgent is a game well worth playing
60
Quandary
Teenagent is not a huge game, I played it in about six hours over two sessions, and it isn't a 'classic' but it is still entertaining enough, especially if you enjoy this style of gameplay as I do. Best of all it's free ..