GOG Sale: 50% off Witcher 3! 80% off D&D classic games (Baldur's Gate, Icewind Dale, etc)

Dr. Blob's Organism

Published by
Developed by
Released
Platforms
Genre
Perspective
Theme
Critic Score User Score
Macintosh
...
...
Windows
71
...

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Platform Votes Score
Macintosh Awaiting 1 votes...
Windows 1 5.0
Combined User Score 1 5.0


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
87
WindowsFreegame.cz
V laboratoři doktora Bloba se stalo něco neuvěřitelného, jeden exponát nacházející se na jakémsi talíři ožil a pokouší se dostat ven! Vaším úkolem je mu znemožnit uniknout mimo objekt. K dispozici máte zbraň připomínající laser, s níž můžete organismus ostřelovat. Onen nepřítel je vlastně neustále se roztékající a zvětšující se sliz, svými vlastnostmi vám nenechá vydechnout a vy tak musíte dokola objíždět talíř a rozlézající zelený předmět likvidovat. Autoři přihodili několik bonusů, bezchybné zpracování a vznikl tak skvěle hratelný a neuvěřitelně chytlavý titul. Byla by ho škoda minout!
80
WindowsPlné Hry
Celkový počet dvaceti levelů projedete jedním dechem a to přesto, že obtížnost není zrovna nejpříjemnější a to zejména pro hráče – začátečníky. Poté co se dostanete do tempa a přijdete na to, jak na sliz nejlépe vyzrát jste na dobré cestě dojít ke konečnému vítězství.
80
WindowsFileFactory Games / Gameworld Network
If you're looking for something completely mindless, that gives your reflexes a good workout, give Dr. Blob's Organism a whirl. If you're looking for something deeper, look elsewhere. And if you're looking for something deeper but still fast playing, give Digital Eel's Strange Adventures in Infinite Space a try.
70
MacintoshMacworld
If you're looking for a complicated game you can really immerse yourself in, Dr. Blob's Organism isn't for you. But if brainless arcade fun is more your style, give this game a try.
70
WindowsGame Tunnel
I use the term "production value" a lot when I describe games. It is a very key phrase when describing Independent Games because many Independent titles lack the feel of a professional, store-released title. Certainly with the large influx of interest in Independent Games, the professional feel of Independent games is greatly increasing. Dr. Blob's Organism is a perfect example. This is a game that has a very high production value. It is wonderfully polished from the first flicker on the screen when you start the game, to the beats of the background music, right through the credits when you exit the game.
66
WindowsAbandonia Reloaded
There is plenty of potential in this game, and to think that this was actually a shareware game at one time. While I commend the developers for releasing this game and many others at the site as freeware, the game does not hold up unfortunately. If you are looking for having a little bit of fun blasting away some cold organisms for a little while, check out Dr. Blobs Organism, but do not expect much more with the game, as it is not there.
40
WindowsGame Chronicles
Dr. Blob’s Organism is a game that will appeal primarily to young gamers. Seen through a kid’s eye this game is very cool with its full compliment of squishing sounds and gun blasts. For adults, I suggest you look elsewhere for your entertainment. At the very least, download the demo version and try it for yourself and remember this is just my opinion. Your opinion may be different and that is why we at GCM have forums for you to express yourselves.