User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Platform Votes Score
J2ME Awaiting 5 votes...
Windows 7 4.1
Combined User Score 7 4.1


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
93
WindowsFreegame.cz (Feb 24, 2005)
Z okolních screenshotů můžete vidět, že hra je po grafické stránce opravdu povedená. Vše je krásně detailní, rybičky a pomocníčci více než roztomilí, vše je krásně animováno, a když pohlédnete na svoje hemžící se stádo rybí havěti, srdce zaplesá. Zvukové efekty jsou jednoduše skvělé (vím, že to zní morbidně, ale až uslyšíte, co dělá chcípnuvší ryba... ;)) a hratelnost neskutečná. Zdaleka vám nepřijde, že u svého akvárka sedíte hodinu, kterou máte na vyzkoušení.. A sakra, teď jsem to prokecl, ale jednou to stejně muselo přijít. Jediný velký zápor hry je totiž ten, že hra není tak zcela zadarmo. Je to shareware a hrací doba je značně omezena, a to jednou jedinou hodinou, další hraní vyžaduje poslání opravdových penízků na konto autorů. Právě kvůli skvělé hratelnosti to zamrzí ještě více, ale nezoufejte.
90
WindowsGameZebo (Oct 24, 2006)
Natural enthusiasm aside, we don't dole out such high praise lightly around these parts. Meaning there's no mincing words... This one's a true classic in every sense of the term, and worth diving into post-haste.
90
WindowsGameDaily (May 30, 2006)
I highly recommend this game for crazy, maddening fun. It virtually never gets boring, as the scenery changes to a new tank every five levels, there are new types of extra fish to buy, and the aliens vary every time. You, too can experience the madness by visiting PopCap Games: Insaniquarium Deluxe where the game can be bought for $19.95.
70
WindowsSoftonic (2004)
Insaniquarium is an interesting combination of different styles of gameplay wrapped in fun kid-friendly visuals. The premise doesn't make an enormous amount of sense but managing the fishtank is an enjoyable -- and sometimes surprisingly challenging -- way of whiling away time.
70
J2MEPocket Gamer UK (Aug 25, 2006)
By a few levels in, Insaniquarium is functioning at a crazy pace, with the screen crammed with fish, pellets, and extras, let alone the alien attacks. It's not restful, then. And while the novelty wears off sooner than you'd hope, while it lasts, this is a top-notch casual game. And still way better than a stick insect.
69
WindowsGameSpot (Aug 25, 2005)
Insaniquarium Deluxe has some cool features--like 28 bonus "pets" that help you maintain your tank, and the ability to turn collectible fish into screensavers--but the online Java version of the game maintains most of the addictive flavor, and it doesn't cost $20. If you're already a big Insaniquarium fan, Deluxe may be worth a look, though.