Director |
Yoshinori Kawano |
Milieu Design |
Yoshinori Kawano |
Scenario Planning |
Yoshinori Kawano, Shin Kurosawa |
Engine Design |
Kazunori Kadoi |
Game Design |
Kazunori Kadoi |
Event Design |
Shin Kurosawa, Masahiro Yasuma |
Mini-Game Design |
Masahiro Yasuma |
Voices |
Yoshinori Kawano |
Scenario Content Advisor |
Makoto Ikehara |
Reaverbot Design |
Yuji Ishihara |
Texture Concepts |
Yuji Ishihara |
Textures |
Yuji Ishihara, Keiji Ueda, Shigeru Takahashi, Makoto Tsuchibayashi, Mieko Kuwayama |
Modelling |
Keiji Ueda, Masafumi Kimoto, Yuka Tsuzuki, Hideko Arao, Toru Yamashita, Masayuki Harada |
Special Event Design |
Hideko Arao, Masafumi Kimoto, Yuka Tsuzuki, Keiji Ueda |
3D Model Animation |
Hideko Arao, Keiji Ueda, Masafumi Kimoto, Yuka Tsuzuki, Hayato Kaji, Kazunori Kadoi |
Special Effects |
Akihiro Notsu, Tsuyoshi Fujisawa |
Facial Animations |
Akihiro Notsu, Yoshifumi Hattori, Yuji Ishihara |
Backgrounds Concepts |
Miki Kijima, Yukiko Kawanabe |
Outdoor Textures |
Yukiko Kawanabe, Hana Kinugasa, Hidesato Sueyoshi, Manabu Takeda |
Outdoor Modelling |
Aya Nishio, Hana Kinugasa, Motoki Nabeshima |
Underground Textures |
Miki Kijima, Hidesato Sueyoshi, Akemi Shimokawa |
Underground Modelling |
Hana Kinugasa |
Indoor Textures |
Manabu Takeda, Hidesato Sueyoshi, Mayumi Yoshioka |
Indoor Modelling |
Hidesato Sueyoshi, Motoki Nabeshima, Hana Kinugasa, Aya Nishio |
Background Design |
Miki Kijima, Yukiko Kawanabe, Natsue Ueda, Manabu Takeda |
Title Design |
Akemi Shimokawa, Satoshi Ukai |
Outdoor Coordinator |
Miki Kijima |
Head Programmer |
Masaru Ijuin |
Engine Programming |
Masaru Ijuin, Kouetsu Matsuda, Shinichiro Ishikawa |
Sound Programming |
Kouetsu Matsuda |
3D Programming |
Shinichiro Ishikawa, Masaru Ijuin |
Special Event Programming |
Kouetsu Matsuda, Katsunori Oida, Hidekazu Shingaki, Michinori Kataoka, Souichi Itou, Atsushi Manobe, Yoshiharu Nakao, Yoshiaki Nishimura |
Enemy AI Programming |
Hidekazu Shingaki, Kei Hashimoto, Katsunori Oida, Hiroki Bandoh, Mitsunori Sakano, Shinichiro Ishikawa, Tadashi Sanzen |
Special Effects Programming |
Tadashi Sanzen |
Mini-Game Programming |
Yoshiharu Nakao |
Tool Programming |
Kei Hashimoto, Michinori Kataoka |
Music |
Makoto Tomozawa |
Sound Director |
Tomoyuki Kawakami |
Script Editor |
Toshio Kajino |
Sound Effects |
Shinji Amagishi, Tomoyuki Kawakami, Toshio Kajino |
Sound Effect Editing |
Toshio Kajino, Tomoyuki Kawakami, Shinji Amagishi, Makoto Tomozawa |
Illustrations |
Hideki Ishikawa, Haruki Suetsugu, Noriko Katou |
Manual Design |
Masako Honma, Akemi Iwasaki |
Testers |
Akiteru Naka, Makoto Shibata, Manabu Matsumoto, Hiroshi Motoyama, Tomoyuki Yokota |
Voice Producer |
Erik Suzuki |
Special Thank |
Dan Okada |
Voice Director |
Susan Hart |
Senior Recording Engineer |
Paul Shubat |
Second Engineer |
Ian Rodness |
Assistant |
James Anderson |
Localization |
Bowne Global Solutions, Patrick Riley, Ron Foster, Kyoko Akimaru |
SPECIAL THANKS |
Hidenori Kuwamoto, Yoshimi Sawada, Shinichi Satou, Takayuki Sato, Norikazu Fujikawa, Tetsuya Ohno, Mareo Yamada, Yutaka Yorozu, Hiroaki Yanagiguchi, Misako Ohtani, Tetsuya Tabuchi, Yoshihiro Sudou, Michiyo Aoki, Takeshi Kawano, Miki Takano, Ayumi Terada, Takuya Shiraiwa, Hiroshi Nakaya, Eiji Kamigake, Manabu Takemura |
Producer |
Keiji Inafune, Yoshinori Kawano |
English Voice Cast |
MegaMan Volnutt |
Corey Sevier |
Roll Gaskett |
Tracey Ryan |
Barrell Gaskett |
George Masswohl |
Tron Bonne |
Caroly Larson |
Teisel Bonne |
Rob Smith |
Bon Bonne |
Ikue ÅŒtani |
Servbots |
Liz Hanna |
Juno |
Jeff Mallory |
Inspector |
David Huband |
Mayor |
Suzan Roman |