Designer |
Hal Barwood |
Writer |
Hal Barwood |
Director |
Hal Barwood |
Producer |
Reeve S. Thompson |
Lead Programmer |
Eric Johnston |
Lead Level Designer |
Tim Miller |
Lead Artist |
Lèa Mai Nguyen |
Lead Animator |
Graham Annable |
Graphics Programming |
Ron O'Hara, Nick Porcino |
Programmers |
Chris Gripeos, Michelle Hinners, Jenny Huang, Darren Johnson, Stephen R. Shaw, Randall Stevenson, Richard Sun |
Additional Programming |
Mark Blattel, Geoff Gates, Benjamin Goldstein, Nathan Martz, David Graham McDermott, Karen Petersen, Charlie Skilbeck |
Technical Directors |
Brent Oster, Nick Pavis |
Level Design |
Harley Baldwin White-Wiedow, Ricardo Liu, June Park, Greg Sarjeant, Donald Sielke, Jeffrey Sondin-Kung |
Additional Level Design |
Steven Chen |
Lead Modeler |
James Michael Gutierrez |
Music Composer |
David Levison |
Lead Sound Designer |
Ellen Meijers-Gabriel |
Concept Artists |
Ian Berry, Gregory A. Knight, Ashot Melkumov, Jeffrey Dean Murchie |
Cinematic Lead |
Adam Schnitzer |
Animators |
Yang-Ja Ballard, Mike Dacko, Ryan Hood-Guaraldi, Razmig Mavlian, Karin Nestor, Brett Schulz, Joe White |
Layout |
Chris Weakley |
Concept Artist |
Adam Schnitzer |
Assistant Producer |
Shara Miller |
Lead Tester |
Chane Hollander |
Cutscene Lighting |
Thitikun Vorachart |
Post-production Artist |
Bryan Erck |
Additional Art |
Armando Lluch, Paul Pierce |
Technical Art Director |
Jonathan Sgro |
Character Technical Director |
Jerril Yoo |
Technical Artists |
Raven Alef, Alisha Piccirillo, Corrine Wong |
Modelers |
Derek Becker, Brenton Corns, James Dargie, Lynne Gura, Matt Omernick, Karen Purdy, Eric Sterner |
Texture Artists |
Robbin Huntingdale, Suzanne Onodera, Yurik Riegel |
Lighting |
Morgan Hastings |
Interface Artist |
George Rodgers |
Effects Artists |
Josef Richardson, Peter Whiteside |
Quality Assurance |
Eric Brummel, Brian Deksnys, Nick Eberle, David Felton, Mark Montuya, Ian Parham, Troy Sims, Christopher R. Ward |
Voice Director/Producer |
Darragh O'Farrell |
Senior Voice Editor |
Cindy F. Wong |
International Producer |
Karen Ffinch |
International Lead Tester |
Erik O'Keady |
International Testers |
Matt Chang, Jonny Rice |
Additional Sound Design |
Andrew Cheney |
Production Assistant |
Alison Gaiser |
Cast Of Characters |
August Paro (E.Z. Wheeler), Monica Lee Gradischek (I.R.I.S.), Susan Dalian (Cimmeria Rajan), Earl Boen (Boris Dezurov & Adjutant), William Windom (Augustus Wheeler), Lloyd Sherr (Old Soul #1), Ellen Crawford (Old Soul #2), Steve Franken (Old Soul #3), Susan Silo (Old Soul #4), Steve Tom (General Stark), Amanda Moody (TV Reporter), Tom Kane (M.E.L. & Panel Voice), Jennifer Hale (Colony Shrink), Kevin Michael Richardson (Digitized Crewmember) |
Recording Engineers |
Arnold Geher, Zoli Osaze, Ernie Sheesley, Gordon Suffield |
Assistant Recording Engineers |
Carl Bantleon, David Beron, Lisa Carlon, Eric Lewis, Crystal Wright |
Product Marketing Manager |
David Zemke |
Public Relations |
Ellen Lynch, Alexis Mervin, Ronda Scott, Heather Twist |
Sr. Marketing Coordinator |
Kathy Apostoli |
Marketing Coordinator |
Tina Carter |
Manual Writer |
Brett Rector |
Manual Design |
Patty Hill |
Package Design |
Origin Studios |
Internet Marketing |
Tony Deweese, Cassia Dominguez, Melissa Federoff, Jim Passalacqua |
Development Interns |
Joshua James Shaw, Tommy Stanton, Mark Unger |
The Developers Wish To Thank |
Andy Alamano, Liz Allen, Jason Armstrong, Mark Barbolak, Cédric Bermond, W. Haden Blackman, Scot Brew, Chris Brody, Pete Brubaker, James Carpenter, Michael Carriglitto, Lily Childs, Mark DeLoura, John Doak, Matthew J. Fillbrandt, Linda Villalobos Grisanti, John Hannon, Jesse Harlin, Anne-Marie Hawkins, Daryll Jacobson, Simon Jeffery, Wendy Kaplan, Troy Mashburn, Chris McAllister, Stephen J. McManus, Bret Mogilefsky, Tim Moore, Gary Pfeiffer, Richard Quinones, Tom Sarris, Erica Schisler, Joe Shum, Malena Annable, Jennifer Sloan, Seth J. Steinberg, Victor Tancredi-Ballugera, Kellie Walker, David Wehr, Matthew White, Chad J. Williams, Clint Young |
Personal Thanks |
Richard Schulz, Cynthia Schulz, Truculent Lee Knickerbocker, Lyndsey Green, Antonia Hollander, Todd Lindo, Stephen Weakley, Park Wong, Connie Wong, Stephen C. Wong, Alan Lau, Nicole Levison, John Gripeos, Debby Gripeos, Dimitrios Gripeos, Susan Sielke, Heather Sielke, Kimberly Sielke, Somsak Vorachart, Sue Graham Johnston, Larissa Twardy, Barbara Barwood, Arthur Alef, Harriet Alef, Gwendolyn Schneider, Jersey Jim Nestor, Lee Ballard, Vivian Ballard, A. G. Smith, Charlotte Smith, Ann Stevenson, Claire Stevenson, Katrina Thorstensen, Ginger Wong, Anne N. Barker, Alex Kang, Diane Caliva (& the Pusses) |
Very Special Thanks |
George Lucas |