User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Platform Votes Score
Linux Awaiting 5 votes...
Macintosh Awaiting 5 votes...
Windows Awaiting 5 votes...


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
WindowsHrej! (Nov 08, 2005)
Oproti DOSovému originálu, který byl snímán pohledem zboku a v nevalné grafice jsou ovšem Scorched 3D plně trojrozměrné a velice, velice efektní. Jediný pohled na screenshoty stačí: tahle hra vypadá skvěle, ať už na obrazovce zrovna hoří napalm, vybuchují rakety, anebo se docela nic neděje. Novinkou poslední verze jsou kupříkladu efekty počasí, budovy, které se v náhodně generovaných úrovních objevují, jeskyně v horách, kde se lze schovat - ale také to může znamenat past. Zapálené fanoušky pak jistě potěší podpora modování, která jistě brzy vyústí v řadu zábavných úprav. Scorched 3D už je na světě několik let a autoři na ni stále nezapomínají. Výsledkem je monstrózní a výtečné dílo, jež lze jen a jen doporučit.
100
WindowsVictoryGames.pl (Jan 16, 2005)
Grafika jest trójwymiarowa, posiada kilka fajnych efektów oraz sporo drobnych szczegółów. Udźwiękowienie jest już trochę gorsze i wypada dosyć skromnie. Mimo kilku wad gra posiada bardzo dużą grywalność, dlatego też tak wysoka ocena.
87
WindowsFreegame.cz (Sep 19, 2004)
Na nic nečekejte a upalujte stahovat Scorched 3D, uvidíte, že nebudete litovat. Předělávka staré hry je kompletně v 3D a uspokojí i nejnáročnější pařany!
70
WindowsClubic (Sep 25, 2006)
La prise en main est assez complexe, mais le taux de remplissage des serveurs Internet laisse présager de bons moments de fun.
67
WindowsCurly's World Of Freeware (Jan 08, 2007)
The game lets you choose some different options, for example the number of opponents and rounds you wanna go. A great game worth your time and effort. Remember that this is the remake of THE MOTHER OF ALL GAMES!
50
WindowsGameHippo.com (Jul 17, 2002)
This open source clone of Scorched Earth is refreshly decorated with fancy visual effect in a 3D island world. The fundamentals of the good old game rules still applies, which in essence means that you control a stationary tank and with precision you try to aim at the opponent's tank located somewhere on the island. The game has a nice game menu of options which you should take advantage of. In spite of the fact that the rendering of the 3D landscape featured in the gameplay feels somewhat feeble in terms of smoothness, it's compensated by the mere fact of its heritage of Scorched Earth which is one of the game's strong corner stones.