6 Days a Sacrifice Reviews (Windows)

Published by
Developed by
Released
Platform
90
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

The Tale of Chzo vicrabb (7299) 3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars3.4 Stars
Not as scary as Trilby's Notes, not as witty as 5 Days a Stranger Kevin Stands (5) 3 Stars3 Stars3 Stars3 Stars3 Stars

Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.9
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.6
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.7
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.7
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 3.6
Overall User Score (22 votes) 3.7


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
Abandonia Reloaded (Jan 27, 2007)
So do yourself a favor and play 6 Days a Sacrifice and see the final saga of the final game in the series and take a moment to remember this great series in this fitting conclusion to such a memorable series.
100
So to conclude (doesn’t that sound sophisticated) 6 Days a Sacrifice is an amazing psychological horror experience that rivals many others, even overshadowing the other games in it’s own series. Let me say that if you do not play this game, and love it, may the wrath of the Tall Man snappity, crackly, and poppity thine bones. Enjoy this gory, bloody, scary game. I give it 5 carrots.
100
Just Adventure (May 09, 2007)
In 6 days a sacrifice, a fine ending of the DeFoe myth, you are Theodore Dacabe, an officer that hoped to run a routine health and safety check on some organization called ‘Optimology’, but he finds himself well locked in some form of a basement which just happens to be another place that the DeFoe spirit has taken over.
83
Freegame.cz (Feb 13, 2004)
Jak už jsem se zmiňoval výše, 6 Days A Sacrifice vyniká opravdu věrohodně tíživou atmosférou a pokud jej doklepnete do konce, vyplivne vás takové divné, zmatené... Prostě kvalitní hororovka se všemi klady a zápory, které k tomuto specifickému žánru patří. Mírnou nevýhodou však může být ztracená nit v případě, že jste s prvními třemi hrami vůbec nepřišli do styku.
80
Hrej! (Jan 26, 2007)
Pro pochopení složitého příběhu jistě bude nejlepší zahrát si nejdříve tři předcházející díly (všechny jsou k dispozici v našem archivu), jelikož, jak sám autor říká, právě v dnes recenzované hře se všechny tři otevřené konce spojí v jeden. Dovedete se vypořádat s machinacemi osudu a zradou, která trvá již více než dvě stě let v pouhých šesti dnech? Pokud si troufáte, rozhodně vyzkoušejte tuto skvěle udělanou hororovou adventku. Smekám pomyslný klobouk, Bene Crosshawe.
80
GameHippo.com (Jul 01, 2007)
While Trilby's notes is my favourite episode, 6 Days A Sacrifice is still an excellent closure to one of the best freeware series (not only in the adventure genre), thanks to a surprising ending which is not happy, and leaves some minor questions partially or totally unanswered, resulting in an aura of indefinition that's scarier than any horror scene.