User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Abandonia Reloaded (Nov 19, 2005)
The game itself isn't too long and that was disappointing to see as the mystery is not really that long of one, it's a decent length, though, and it really does not take away from the game. Other than that point the game is very well done all around, you can tell a lot of effort made into developing it so it's nice to see that the developers took their time on this. I highly recommend you to check out Nick Bounty: A Case of the Crabs and play this excellent mystery.
84
Freegame.cz (Mar 28, 2006)
Skvělou atmosféru vytváří černobílé zpracování, tak typické pro postarší detektivky. Musím ovšem pochválit nadabování postav. Každá hláška vašeho hrdiny, ale i okolních lidí, je namluvena a ačkoliv to není zrovna kvalitní, už samotná přítomnost dabingu vyzdvihuje hodnocení o několik bodů výše. Na co čekáte? Detektivky nepadají z nebe jen tak a propásnout tuhle parádičku, to je snad hřích! (pět otčenášů a dvoudenní půst by měl zabrat a odčinit vaše provinění. :o)
83
The game is rather short as are many freeware adventure games, but it is also leaving you begging for more...
70
Plné Hry (May 04, 2004)
Pro našince zřejmě není online hraní A Case of the Crabs příliš vhodnou volbou, přece jen modemová většina národa českého nad sedmimegabajtovým titulem ohrne nos, nicméně možnosti stáhnout si jeho kompletní verzi na disk a pobavit se s ní beze stresu z přílišných protelefonovaných impulsů by využít měli. Výtečná noir detektivka s charismatickým Nickem Bountym v hlavní roli za to rozhodně stojí.
70
Hrej! (Nov 08, 2005)
Všechno se odehrává v ani ne desítce lokací, děj je vyprávěn s řadou filmových reminiscencí a kvalitním provedením. Hratelnost je nicméně trochu uměle natahována ne zrovna logickými úkony, které musí hráč provést, aby se posunul dále v příběhu. Case of the Crabs boduje díky stylově černobílé grafice, jež budí komiksový dojem, povedl se i hudební doprovod.
58
Just Adventure (Jun 11, 2004)
A sequel would be most welcome if a bit more time was put in to making those final touches – for an independent developer, I really did enjoy this game (considering it takes no more than an hour or so to play), but was slightly disappointed at some aspects, and wondered if the developer was hurrying to meet a deadline instead of taking his time and going through each step. As wonderful a gaming experience as this was, I’d have enjoyed it better had things been cleaned up a little – if he had played through the game by himself, he probably would have realized some of the little quirks therein. Overall, this was still a wonderful effort and I’m sure that many mystery fans will look into this game as I did.