GOG Sale: 50% off Witcher 3! 80% off D&D classic games (Baldur's Gate, Icewind Dale, etc)

AfterShocked! (Windows)

AfterShocked! Windows Our hero stands in the middle of the city

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Official Site
Platform
72
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.5
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 4.5
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.5
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.0
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 3.0
Overall User Score (2 votes) 3.5


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
80
GameHippo.com
AfterShocked! is a real gem. It takes serious and sensitive issues, such as racism, homosexuality, prejudices, nuclear holocausts, abusive dictators, death, homelessness, and substance abuse - and makes fun of them all. If you're a fan of the satirical show "South Park," you'll likely appreciate the humor in AS; on the other hand, if you're one of those people who are apalled by South Park (and I'm talking about the humor; not the sex references or swearing) and are concerned with politcal correctness, you'll probably dislike the humor in AS. But even if you do dislike that sort of humor, and especially if you're a fan of point-and-click adventures, AfterShocked! may still be worth playing.
75
Freegame.cz
Titul rovněž není bůhvíjak obtížný, takže byste se na konec měli dostat poměrně rychle, a to i přesto, že ne všechny úkoly mají své logické opodstatnění. I přes všechny chyby se ale jedná o poměrně zajímavý kousek, který je pro pravé adventuristy jako dělaný. Více myslím není potřeba dodávat.
72
FreeHry.cz
Pokud jste příznivcem adventur, bude vás AfteShocked! bavit. Avšak jestliže tomuto žánru příliš nefandíte, legrace si vzhledem k zdlouhavým rozhovorům neužijete. Grafika však za pozornost stojí. Takže je jen a jen na vás, zdali dáte hře šanci.
70
Plné Hry
Jak již bylo řečeno na začátku, AfterShocked! je hra, která se rozhodně nebude líbit každému. Může se velmi snadno stát, že zejména lidem, kterým tak úplně nevyhovuje humor seriálu South Park a zlehčování vážných témat rasismu, homosexuality, drog a řady dalších, přijde hra nevkusná a hloupá. Mnoho vtipů pak není ani zdaleka tak vydařených, aby se daly se zmíněným kultovním pořadem srovnat. Nicméně stejně dobře se může stát, že bez předsudků přistupující hráč podlehne a přijme svéráznou autorskou stylizaci – a pro takové bude AfterShocked! jednou z nejlepších freeware adventur všech dob.
60
VictoryGames.pl
Mamy mozliwosc rozmowy z kazda napotkana osoba od ktorej mozemy wyciagnac wiele przydatnych informacji oraz niekiedy przedmiotow. Bedziemy musieli odgadnac wiele zagadek jak np. podanie hasla do tajemniczego pokoju. Grafika prezentuje przecietny poziom; wszystko wygladaja jakby bylo rysowane za pomoca kredek, co w praktyce dosc ciekawie wyglada. Natomiast lokacje sa zroznicowane. Bardzo ladna jest przygrywajaca w tle muzyka, ktora pasuje do gry.