User Reviews

It's Divine Law, Mr Jordan vicrabb (7299) 4.33 Stars4.33 Stars4.33 Stars4.33 Stars4.33 Stars
Disappointing paranormal plot with good music and funny designer's commentary POMAH (49092) 3.67 Stars3.67 Stars3.67 Stars3.67 Stars3.67 Stars

Our Users Say

Category Description User Score
Acting The quality of the actors' performances in the game (including voice acting). 4.0
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 4.0
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.8
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.2
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 4.3
Overall User Score (6 votes) 4.1


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
91
Freegame.cz (Aug 28, 2008)
Příběh je opět na velmi vysoké úrovni, stejně jako zpracování. Spousta graficky vyvedených lokací, na nichž se autoři vyřádili, rozradostní srdce každého milovníka adventur. Dalším významným plusem je skvělý anglický dabing, který na freewarové scéně rozhodně není pravidlem. Chyby se na tomto kousku skutečně hledají velmi těžko. Vyvážená obtížnost, skvělé dialogy, příjemná hudba. Prakticky není co kritizovat. Ben Jordan Case 7: The Cardinal Sins je současná adventurní špička. Překoná ji osmý díl?
86
Abandonia Reloaded (Aug 31, 2008)
This is definitely one of the better Ben Jordan games, and it was interesting to see how the relationship between Ben, Simon and Alice develop. The story is very well written, with lots of excellent dialogue. But that cliff-hanger... oh, what a cliff-hanger. I'm dying to know what happens next. Backgrounds are gorgeous to see - very lavish and colourful. There are some interesting characters in Ben Jordan 7, which you will enjoy talking to. Puzzles are nice and logical and a pleasure to solve. I am very impressed with the lip-synching. It was interesting to hear the characters talk, and they sound pretty much like I imagined them to. Adding optional commentary was a nice touch, and hearing Grundy's thought's about the game was interesting. My hat goes off to Grundislav for pulling it off. An excellent game that I highly recommend.
85
AGS Ezine (Aug 14, 2008)
Despite some minor flaws, the seventh installment of the Ben Jordan series carries on the tradition admirably. The Cardinal Sins is an unexpectedly mature game and the cliffhanger it ends on can only make you wait in anticipation for the closing game.
80
Plné Hry (Aug 14, 2008)
Celkově jde tedy o projekt, který by neměl minout žádný z milovníků adventur. Je kvalitní po stránce zpracování, rozhovorů, dabingu ale také příběhu. Co víc si přát? Mnohým by mohla vrásky dělat ještě obtížnost, která je zhruba někde na středu.
80
Hrej! (Aug 17, 2008)
Zápletka je opět patřičně složitá, jak už bývá ve hrách s Benem Jordanem zvykem. Kouzelné je grafické zpracování, potěší i kompletní a velmi kvalitní dabing všech postav. Nebudu vás více zdržovat, pakliže patříte mezi fanoušky adventurního žánru, neváhejte a stahujte, opravdu je oč stát. Pro nováčky v sérii bych doporučil přečtení dnes vydaného tématu Tomáše Krajči, v němž jsou shrnuty detaily ze všech sedmi dílů.