Can't remember the name of a game you're looking for? Try our Find a Game forum!

Betty Bad (Windows)

missing cover art
Published by
Developed by
Released
Platform
71
MobyRank
100 point score based on reviews from various critics.
...
MobyScore
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayThe Press Says

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
FreeHry.cz
Takže jaký je verdikt? Betty Bad je výborná a chytlavá hra, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Stahování 16MB pro lidi se slabším připojením sice není žádná slast, ale určitě se vám čas strávený nudným downloadem vrátí v podobě skvělé zábavy u hraní tohoto dílka. Tak pojďte, alieni čekají jenom na vás!
81
Freegame.cz
Po technické stránce nemám tomuto titulu co vytknout. Grafické zpracování je na velice vysoké úrovni, což není ani potřeba dodávat. Zaprvé se stačí kouknout na přiložené obrázky, a zadruhé, vždyť to přeci vyráběli pánové (a možná i dámy, kdo ví) z Wild Tangent. A to už je záruka kvality sama o sobě. To si bohužel žádá svou daň, a proto máte tu čest s pouhou shareware verzí. Za plnou hru si budete muset krutě, leč ne až tak mnoho, zaplatit.
73
GameSpy
Betty Bad has some rough edges that need smoothing out, like the somewhat clunky controls, aiming system, and a slightly buggy interface. Still, the game manages to offer some good, old-fashioned arcade action. It's refreshing to see this sort of unpretentious throwback to older games that tallied your kills and recorded your time to complete each level, as Betty Bad does. Betty Bad isn't even close to deep or sophisticated, but, for a quick action game diversion, it's worth checking out.
66
PC Gamer
But I have to admit, Betty Bad is a lot more fun than I envisioned it to be: it’s a cinch to pick up, easy to control, and proves an enjoyable diversion for action-game fans. And hey — the price is definitely right.
45
GameSpot
Betty Bad isn't terrible, but you can download the free demo and get pretty much the entire experience of playing the full game. Relatively speaking, as budget action titles go, the gulf between 20 bucks' worth of Betty Bad and 20 bucks' worth of Serious Sam: The Second Encounter is so vast that it's virtually immeasurable. And Serious Sam even features a more enjoyable fight along the interior wall of a cylinder.