Brickshooter Egypt (Windows)

Everyone
ESRB Rating
Genre
Perspective
Theme
73
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
4.0
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 4.0
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 4.0
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.0
Overall User Score (1 vote) 4.0


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Freegame.cz
Není možné ji vypustit do prostoru. Hříčka má krásnou grafiku a je nesmírně poutavá, vřele doporučuji pro deštivá odpoledne a mrazivé večery.
80
GameXtazy
Indeed, Brickshooter Egypt is built around carefully setting up chain reactions, so there's no timer forcing you to hurry. What's more, a helpful undo button allows you to take one or more steps back if needed. Plus, the audio and visual presentation adds just enough Egyptian ambience to enhance the experience. Congratulations to Terminal Studio on a game well done; I imagine even the Pharaohs of Ancient Egypt would be pleased.
70
Game Over Online
So I wasn’t a huge fan of Brickshooter Egypt, but I didn’t hate it, either. It’s a bargain game that should work on just about any computer, and it’s a nice change of pace for people still playing Freecell, or for people looking for something a little different in the puzzle matching genre. Just don’t expect anything groundbreaking from it.
67
Game Chronicles
Fun and mildly addictive gameplay are combined with fanciful Egypt-inspired graphics and sound in Brickshooter Egypt, and the result is a fun game that feels fresh at least for a while, and is simple to learn while taking patience to master. However, games of this sort are still a dime a dozen, and although Brickshooter Egypt is packaged nicely enough, it fails to clear the hurdle of uniqueness enough to justify a purchase for serious gamer. On the other hand it is a good family purchase, although once again, it's not the best such title available, either.
60
Plné Hry
Ale tady je bohužel problém. Tetris je možné považovat za logickou hru, šachy také. Brickshooter Egypt uvízl někde na pomezí. Vzhledem k velikosti plochy existuje velká pravděpodobnost, že se sejde požadovaná trojice barev. Když jsem se pokusil hru sabotovat, trvalo mi dost dlouho, než jsem ji celou zablokoval. Navíc uniformita plochy je pro logickou hru vražednou premisou. Unifikovaný vzhled brzy omrzí a pokud by se během hraní přestavovaly okraje nebo měli odlišný tvar, tak budete muset přemýšlet o dost víc. Na druhou stranu hra propadá i jako arkáda, protože jí chybí potřebná dynamika. Dokonce i grafika hry a zvolené fonty Brickshooteru spíše škodí, než že by mu ve výsledném hodnocení pomáhaly. Sáhnout tak po něm můžete hlavně v případě, že patříte k fanatickým vyznavačům Egyptu nebo máte rádi nenáročné klikačky, přestože vás zabaví jen na pár minut.