chromium B.S.U. Reviews (Windows)

Released
Also For
...
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
85
Freegame.cz (Aug 26, 2002)
Samozřejmě, že vy jako jako zkušený pilot-střelec se nenecháte zastrašit množstvím nepřátel a trpělivě budete během svého letu zlepšovat své možnosti ať už střelecké, tak i obranné. Všechny tyto upgrady potkáváte v podobě lebek čí tučňáků. Ale ani potom není s protivníky legrace! Je jcih skutečně dost! Nedejbože, abyste se pokusili ošidit hru a nechat útočníky proletět kolem sebe a ztratit se v širém kosmu. V takovém případě totiž platí, že každý unikly koráb = minus jeden váš život. K dispozici máte 4 životy, během cesty můžete jejich stav doplňovat. Chromium B.S.U. je skutečně obtížná hra, ale je nádherně vyvedená a s klidným svědomým mohu říci, že je celkově zábavná.
70
GameHippo.com (Jul 18, 2001)
There are nine levels, all of which can be accessed from the main menu provided you already reached them at least once. The first few levels are start out very easy, but later levels provide quite a challenge. Additionally, there are eight different difficulty levels to choose from, so you will most likely be able to find a level that's "just right" for you. Graphics and sound are decent, but nothing special. However, since the game makes use of some demanding 3D routines, you should have a decent graphics card to be able to run this game.
60
VictoryGames.pl (Jan 04, 2004)
Chromium jest ciekawa strzelanina kosmiczna z ladna grafika. Sterujemy kosmicznym mysliwcem, ktorego zadaniem bedzie chronic transportowiec dostarczajacy zapasy na pierwsza linie frontu kosmicznej wojny. Przed nami stanie niezliczona liczba wrogow, chcacych zniszczyc transporterowiec. Nie dosc, ze musimy sie martwic o tylek mysliwca to musimy dbac, aby nie zostal zniszczony nasz statek-matka (ten transporterowiec)...