Crayon Physics Reviews (Windows)

Crayon Physics Windows Title screen

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Platform
82
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.7
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.6
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.4
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 2.7
Overall User Score (7 votes) 3.4


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Freegame.cz (Jun 18, 2007)
Hra disponuje jednoduchou, avšak líbivou grafikou a hudbou. Ovládání je velmi intuitivní a osobně si myslím že nebude dělat problém ani důchodci, který sedí před počítačem poprvé. V podstatě si vystačíte s pravým (kreslení) a levým (rušení) myšítkem. Celé to vypadá neuvěřitelně roztomile, a co je nejdůležitější, výborně se u toho odreagujete. Tak nač ještě čekáte, šupem stahovat a namáhat mozek.
80
VictoryGames.pl (Jul 06, 2007)
Crayon Physics to bez dwóch zdań najlepszy tytuł freeware, jaki miałem okazję recenzować w tym tygodniu. Mimo, iż nie jest zbytnio rozbudowana, posiada to „coś”, nazywane przez wielu grywalnością. Krótko mówiąc: jeśli gry cię wciągają niczym odkurzacz kłęby kurzu, powinieneś mieć tą grę w swojej kolekcji.
80
Plné Hry (Jun 05, 2007)
Rozhodně příjemné je sledovat, jak propracovaným fyzikálním systémem autoři hru vybavili,. Všechny projekty reagují na vaše akce a tak pokud třeba vytvoříte čtverec a postavíte ho „do nikam“ tedy ne na žádnou plochu, on se pokojně snese dolů a na něm třeba i umístěná kulička. Zkrátka vše se chová jak má a je navíc doplněné stylovou grafikou, která je sice jednoduchá, zato ale více než zdařilá.
80
Softonic (Oct 29, 2007)
The game gets really difficult after a few levels, but unfortunately there's no way to jump to the last level you completed so you'll have to go over all of them any time you play the game again. Oh well, I guess this is something we can forgive, bearing in mind that the game was created in just five days. Crayon Physics features a simple idea, an original design and a challenging collection of levels for you to beat up. Have fun!
80
Clubic (Oct 19, 2007)
Vite, la suite ! Crayon Physics allie un univers original, un moteur physique réussi et un concept prenant. Il ne s'agit que d'un prototype, mais des plus prometteurs. A surveiller !
80
Abandonia Reloaded (Nov 14, 2007)
There is not much more to say about the game, other than it is a tad short as the seven levels can be completed fairly quickly once you do get the hang of the game. But there is the ability to create your own levels. This is available at the homepage of the developer, with a nice and detailed tutorial also included. This is a fun game to try out and I do hope that Petri Purho, continues to add to the game at a later date. There is potential for this game to take off, with some of the ideas being shown. So if you are looking for a different sort of puzzle game, with a unique style and where physics play a role, check out Crayon Physics.