Creatures Adventures Reviews (Windows)

Creatures Adventures Windows Parental controls dialog where parents can even specify a child's bedtime.

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Platform
Everyone
ESRB Rating
Genre
Perspective
Pacing
Educational
50
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
80
PC Gaming World (Dec, 1999)
Don't be misled by the title: this is not an adventure. It's actually a simplified version of the Creatures games, which sit between virtual pet and Sim Genetic. Overall, a nice title for the younger gamers, though a bit limited in the long-term.
67
Feibel.de (2000)
Ein sinnvolles und nettes Gimmick gibt es für die Eltern: Die maximale Spielzeit ist einstellbar, Geburtstage ihrer "realen" Kinder lassen sich vermerken und die Spielwelten können manipuliert werden. Juniortester Leo, 7 Jahre: Die Bilder sind schön, aber es war zu schwer für mich.
55
Absolute Games (AG.ru) (Nov 14, 1999)
Не знаю, как там они после этого насчет Artificial Life, но то, что пока нас заставляют корпеть над заклёкшим в 800Х600 тамагочи-подрахитиком, теперь я познал на все сто.
45
PC Zone (Aug 13, 2001)
Only the most patient child is going to sit at a computer for hours while their Norn pisses about, and if they can do that they're probably better off playing something like Age Of Empires instead.
40
Imperium Gier (Jan 12, 2000)
Celem gry jest... no w zasadzie gra nie ma celu jako takiego. Tzn. nie ma celu do którego należy zmierzać aby ją ukończyć. W grze mammy raczej zadanie niż cel. Naszym zadaniem jest wychowanie i opieka nad Nornami. Towarzyszymy im od chwili wyklucia się z jajka aż do śmierci. Jak ocenić tą grę? Mój 4-letni syn jest zachwycony światem gry (9/10). Mnie niespecjalnie przypadła do gustu (5/10) więc powiedzmy, że grze należy się 7 w skali dziesięciopunktowej.
26
Bonusweb (Dec 28, 1999)
Nevím, nevím, jestli vlastně a komu vůbec bych mohl tuhle hru doporučit, neboť jak už jsem psal v úvodu, tohle byla ještě větší blbost, než jsem původně očekával. Na druhou stranu, je to vlastně, svým způsobem, datadisk k druhému dílu a už vyšel i díl třetí, takže si Normíci své opatrovatele určitě našli. Já bych však tatínkem ani maminkou těchhle příšerek být nemohl, neboť mi obrovskou radost dělalo, když mi některý z mých "svěřenců" zemřel před očima a úplně nejšťastnějším člověkem pod sluncem jsem byl ve chvíli, kdy jsem usoudil, že už jsem hrál natolik dlouho, abych mohl napsat tuto recenzi, která je již také u svého konce.