User Reviews

There are no reviews for the Windows release of this game. You can use the links below to write your own review or read reviews for the other platforms of this game.


Our Users Say

Category Description User Score
AI How smart (or dumb) you perceive the game's artificial intelligence to be 4.0
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.6
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.0
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.8
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 2.5
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 2.7
Overall User Score (8 votes) 3.3


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
VictoryGames.pl (Jan 22, 2010)
Podsumowując, komuś, kto znajdzie na tyle wytrwałości by przebrnąć przez naukę gry, mogę zapewnić wiele wieczorów spędzonych przy tym tytule. Zdaję sobie sprawę że nie jest to gatunek który pasuje każdemu, dlatego wiele osób ma prawo nie zgodzić się z moimi ocenami. Pomimo tego, uważam że błędem będzie przynajmniej nie spróbować zaznajomić się z tym tytułem
100
GameHippo.com (Jul 14, 2002)
Freeciv is an impressive, detailed clone of civilization. It offers online play via servers but is not designed for single player games (although there are servers for this purpose and local games are possible if you make a server). In Freeciv, your goal is to gradually build up your civilization by learning new technology, by building improvements on your city, and by insuring that your citizens are happy. This game has a very steep learning curve, possibly with an exception for those accustomed to Civilization.
100
Clubic (Oct 14, 2010)
Assurément un jeu à essayer pour ceux qui ne le connaissent pas.
96
Abandonia Reloaded (Dec 10, 2005)
The game's graphics are mediocre, but in something like FreeCiv, that doesn't really matter. There's also no sound or music, but again, there was hardly any in Civilization, and you can easily play your own music if you prefer. To conclude, if you're a Civilization fan, or just a strategy fan, this is a must-have. FREE Civilization. What more could you want?
75
FreeHry.cz (Oct 21, 2004)
Tahle hra rozhodně stojí za pokoukání… první obrázek nahoře je z Win portu, ty další dva jsou z Linuxové verze… dokonce vzniklo na hru i několik themů (skinů), které přizpůsobí hru vašim potřebám. Ze stránek téhle gamesky se dá stáhnout i zvuková verze, přičemž soundy vylepší atmosféru, ale nemusí být. Pokud si chcete po dlouhé době nostalgicky zavzpomínat na mladá léta (podzim k tomu přímo vybízí) pak stahujte… a jestli jste Civku ještě nehráli, pak to zkuste…
70
Freegame.cz (Oct 28, 2004)
Pokud jste v programování dostatečně zběhlí, může vás také potěšit fakt, že celá Freeciv je open source a veškeré zdrojové kódy jsou tak volně k dispozici. Navíc je na stránkách autorů možno stáhnout různé verze, a spustit tak tento titul na většině operačních systémů. Sečteno a podtrženo, hlavní vadou na kráse je odpudivé grafické zpracování a nepříliš pohodlné ovládání. I přesto se ale jedná o jednu z nejkomplexnějšíchstrategií, jaké jsou na freeware scéně k dispozici.
70
Plné Hry (Mar 04, 2006)
Samotné menu a bohužel i herní obrazovka vypadají značně neprofesionálně. Když to porovnám s propracovaným herním systémem, vypadá to jako kdyby na hře pracovaly dva různé týmy. Ke všemu hra nedisponuje vůbec žádnými zvuky nebo hudbou, takže pokud bez hudby nemůžete být, musíte si ke hraní pustit rádio či něco podobného. Nebýt těchto nedostatků a nedodělků, zasloužila by si FreeCiv jistě lepší hodnocení, možná dokonce devítku, takhle je to však jen lehce nadprůměrná sedmička. Fanoušci Civilizace si mohou ještě bod přidat, pro ně je tato hra ostatně téměř povinností. Ostatní by však tuto hru měli také vyzkoušet – rozhodně to stojí za to!
70
Softonic (Jul 11, 2007)
The end result is that Freeciv is an absorbing game which will appeal to anyone who liked Civilization.