Frogatto & Friends Reviews (Windows)

Genre
Perspective
Visual
Gameplay
86
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

Not just an ordinary frog Katakis | カタキス (39516) 4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars

Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
91
The A.V. Club (Aug 09, 2010)
These are a couple of majorly surprising flaws in a game that’s otherwise polished, professional, and smart. You play Frogatto, a lazy, selfish frog on a quest to stop a blackmailing bully in hopes of a hefty reward. This means jumping and swimming through a visually rich, layered world full of enemies, which you can dodge, hop on, or in many cases, nab with your froggy tongue and then spit at other enemies. Unlimited lives, frequent save points and auto-checkpoints, and not-very-lethal baddies still edge Frogatto closer to a casual game than a serious challenge, but the design is great, the gameplay is as familiar as comfort food, and the wrap-up once you beat the game is a hoot. Paying customers might want to hold out for the upcoming version that will supposedly fix that infuriating pre-boss conversation problem, though…
90
Plné Hry (Aug 13, 2010)
Pokud jsem They Need To Be Fed označil za nejlepší arkádu léta, musím své hodnocení poupravit – spolu s Frogattem se o titul krále prostě musí chca nechca podělit. Nemáme co dočinění s žádnou byť jen malou revolucí, jako v případě They Need To Be Fed, ale s "pouhou" evolucí arkádového žánru. I tak ale volám: Domo Arigato, Mr. Frogatto!
90
Clubic (Dec 15, 2011)
Frogatto est le fruit d'un travail soigné très réussi, gratuit, ce jeu est à mettre entre toutes les mains et s'avèrera un réel rafraichissement. A essayer absolument !
80
VictoryGames.pl (Oct 21, 2010)
"Frogatto" stanowi niewątpliwie przyjemny epizod w moim, ostatnio strasznie zaganianym, życiu. Wy również, o ile nie zniechęcacie się po nastej próbie przejścia jakiegoś fragmentu gry (co niekiedy jest irytujące - "przecież wskoczenie tam to nic trudnego!"), powinniście odnaleźć w niej odrobinę relaksu.
80
Hrej! (Jul 30, 2010)
Po stránce zpracování je Frogatto taktéž na velmi solidní úrovni. Pixelartová grafika rozhodně potěší, spousta zvukových stop připomínajících staré časy arkádových automatů taktéž. V archivu pro vás tedy nyní máme další vynikající plošinovkou. Její kompletní verzi na PC můžete hrát úplně zadarmo, dostupná je i verze pro Mac a Linux. Majitele iPhonu ještě zbývá upozornit na port pro tuto šikovnou mašinku, avšak za tu musí vytáhnout ze své virtuální peněženky na App Store pět amerických dolarů. I to se ale vzhledem k několika hodinám herní doby vyplatí.