Knytt Stories Reviews (Windows)

Knytt Stories Windows Install screen

MISSING COVER

Released
Platform
90
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
4.3
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
AI How smart (or dumb) you perceive the game's artificial intelligence to be 3.2
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 4.5
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 4.6
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.5
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.6
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 4.0
Overall User Score (16 votes) 4.3


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
VictoryGames.pl (Oct 23, 2007)
Jeżeli gustujecie w małych istotach, które w wielkim i groźnym świecie potrafią przetrwać dzięki waszej zręczności, możecie śmiało pobierać. Ale nie martwcie się na zapas. Autorzy scenariuszy zwykle gęsto rozmieszczają miejsca umożliwiające zapis, poziom trudności nie powoduje nerwowego obgryzania paznokci, a jedynie gwarantuje dobrą zabawę.
100
Hrej! (Aug 29, 2007)
Hratelnost je doslova nekonečná a jednoduše vás vtáhne a nedá vám jiné volby, než odehrát alespoň hodinu. Navíc si můžete zábavu prodloužit v přiloženém editoru. Už teď se na internetu vyskytují přídavky, které si můžete do hry nainstalovat a v přehledně udělaném základním menu spustit. A dá se očekávat, že časem bude jejich počet stoupat geometrickou řadou. Knytt Stories jsou magickou hrou. Hype, který jim předcházel byl naprosto oprávněný. Ačkoliv jsem k nim zpočátku přistupoval s mírným despektem, tak mi po několika odehraných hodinách, ve kterých jsem se královsky bavil naprosto vyrazily dech. Kandidát na nejlepší nezávislou hru roku? Můj hlas jednoznačně má.
96
Abandonia Reloaded (Sep 01, 2007)
The anticipation for Knytt Stories has been building for quite some time and the game has not failed to live up to those expectations. If you are a fan of Nifflas work, you must check out Knytt Stories, to see the hard work and effort that was put into this game, and enjoy a great gaming experience that Knytt Stories offers.
95
Freegame.cz (Aug 31, 2007)
Knytt Stories rozhodně aspiruje na příčky nejvyšší. Pokud vás tento žánr vyloženě neodpuzuje, čeká vás mnoho hodin vynikající zábavy. Skvělé zpracování, obrovské světy, dechberoucí hratelnost. Proto Knytt Stories nesmíte opomenout. Doporučuji!
90
Plné Hry (Aug 29, 2007)
Grafická stránka přímo souvisí s vychvalovanou atmosférou. Opět je pojatá dosti minimalisticky, což ale konečnému dojmu jedině prospívá. Samou chválu je nutno pět na stránku hudební. Ať už klapající boty našeho hrdiny, šumící vodopád, roztomilé zvuky při lezení po stěně či samotná podkreslující hudba na pozadí, měnící se při přechodu z prostředí, prostě nemá chybu. Knytt Stories tedy rozhodně dopadl nad očekávání a Nifflas opět dokázal, že opravdu umí! Rozhodně jedna z nejlepších freeware her letošního roku.
50
Now Nifflas has released a sequel called "Knytt Stories" (which takes place in the same world as "Knytt") and the game is beautiful as well, but much more challenging than original "Knytt". There are more monsters and a whole bunch of special abilities (upgrades) to be found now and there are three difficulty modes.