User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 4.1
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.8
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.3
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.7
Overall User Score (15 votes) 4.0


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
92
Freegame.cz (Feb 07, 2006)
Úrovně hry jsou většinou velmi zajímavé, každá má své výhody a úskalí, ale vždy na vás bude dýchat atmosféra starověkého Egypta. A není to jenom díky úchvatné grafice, ale nemalý podíl na tom má i zvuková stránka hry. Vše je perfektně ozvučeno, nepotkáte žádné hluché místo. Jediné co bych v tomto ohledu vytkl je hudba. Je velice charakteristická pro egyptskou kulturu a dokresluje tu pravou atmosféru, přesto se mi některé části skladeb nelíbily. Co tady dnes máme? Arkádovou a silně návykovou hru s originálním námětem. Jedinou pihou na pěkné tváři je její shareware původ, přesto se budete královsky bavit!
71
GameSpot (Jul 25, 2005)
Although Luxor's a fun game with a nice pyramids-and-hieroglyphs theme, its moving turret keeps aiming from being as intuitive as it is in Zuma, and it doesn't make many other meaningful additions to the original. If you've beaten Zuma back-to-front and are looking for a similar challenge, Luxor's a safe bet... But new players should start with Zuma's stone frog, rather than Luxor's scarab.
60
VictoryGames.pl (Apr 10, 2005)
Gra jest fantastyczna, jeśli tylko nie miałeś okazji zagrać w wielokrotnie wspominaną Zume (szybciutko nadrób stratę!) – w takim przypadku do oceny możesz doliczyć 1 punkt. Ci, którzy w nią grali, niech zostaną przy 8/10, z racji tego, że właściwie niewiele się różni, a kto pierwszy, ten lepszy…