Microsoft Corporation |
Vice President of Games Publishing |
Ed Fries |
General Manager |
Stuart Moulder |
Product Unit Manager |
Scot Bayless |
Product Planning |
Shawn Firminger, Mike Geertsen |
Marketing |
Darryl K. Saunders, Rebecca Lowell |
Program Management |
Rod Fergusson, Andrew Silverman |
Development |
Craig Cook, Richard Gardner |
Product Support |
Anthony Walp |
User Assistance |
Michael Singer, Georgina Kerr, Sherman Lovell, Katherine W. Osborne, Tammy Treit, Caitlin Sullivan, Jonathan Seal, Marty Blaker, Debby Kim, Michael Bates, Rosanne Conroy |
Research Translation |
Kazuki Tozawa, Risami Lambert, Joachim Schneider |
Help Technology |
Robbie Booth, Douglas Vojir, Alex Robinson, David Player, Sean Gabriel |
Setup Development |
Chris Haddan, Randy Shedden |
Localization |
Yasmine Nelson |
Art |
Jim Deal, Eric Kruske |
Print Design/Production |
Jeannie Davison, Doug Startzel |
Audio Lead |
Matthew Lee Johnston |
Field Recording |
Gordon Hempton |
Sound Design |
Barry Dowsett, Peter Comley, Ronnie Van Zandt |
Voice Actors |
Henry Dardenne, Ken Boynton, Steve Mitchell, Kymberli Colbourne |
Subject Matter Consultant |
Rick Selby |
Administrative Assistance |
Natalie French |
Usability/Playtest |
Bill Fulton (Abbadon), Lance Davis (Malachite), Ray Kowalewski (Raykow), Ramon Romero (CheezDog), Ken Bachman, Carl Anselmi, Jeff Perini |
Test |
Patrick Barker, Caleb Cha, Peter Hinze, Saeko Inoue, Doug Jelen, John Hansen, Jason Mangold, Tom McDowell, Madoka Sato, Michelle Schultz-Schroud, Paul Shinoda, Jon Stanley, Greg Swanson, Bob Williams, Tony Zander, William Allen, Steve Alliston, Tony Bradley, Hal Bryan, Brent Conklin, Karie Daniel, Paul Grimes, Michael Lambert, Isaac Marshall, Roy McMillion, Barry Oliver, Freda Sears, Steve Wilson |
Microsoft Dublin |
Declan MacHugh, Michael Ivory, David Foster, Enda Kelly, Niamh Butler, Darragh Canavan, Bernard Morgan, Fionnuala Keegan, Jude Shiels, Peter McGuire, Rahim Traynor |
Microsoft Japan |
Yukihiro Ishida, Sachiko Nagasawa, Haruko Murata, Yutaka Hasegawa, Atsushi Miyake, Aya Kazama, Hiroshi Ogura, Kai Gushima, Kenji Nikaido, Mitsuru Kitamura, Sachio Horikoshi, Takayoshi Asahina, Takayuki Tsuchiya, Yukitaka Kosugi, Yuko Yoshida |
Kuju Entertainment |
Partners |
Jonathan Newth, Ian Baverstock |
Development Manager |
Kevin Holloway |
Project Director |
Paul Chamberlain |
Design |
Phil Marley |
Programming Lead |
Rhona Robson |
Programming |
Simon Anthony, Paul Wright, Stephen Boissiere, Jim Brewster, David Shillito, Greg Booker, Julian Davis, Thomas Rolfes, Tim Marsden, Paul Mottram |
Art Lead |
Dan Frith, Tony Zottola |
Art |
Chris Luck, Jamie Field, Jack Griffin, Stephen Uphill, Daniel Buhlman, Stephen Macfarlane, Richard Fornara, Rohan Knuckey |
Map Building and Data Lead |
Claire Dadge |
Map Building and Data |
Daniel Barnett, Rob Harbour, Simon Allan |
Quality Assurance Lead |
Paul Astley |
Quality Assurance |
Neil Sloane, Mat Cunningham, Philip Noyce, Geoff Murray |
Railroad Partners |
Burlington Northern Santa Fe Railway, Flying Scotsman Railways, National Railroad Passenger Corporation [Amtrak], Venice Simplon-Orinet Express, Compagnie Internationale de Wagons-Lits, Odakyu Electric Railway Co. Ltd., Kyushu Railway Company |
Special Thanks To |
Dean Lester (original PUM on project), Philipp Teschner, John Liu, Hoi Vo, Hon Keat Chan, Riley Rowe, Jack Christiansen, Richard Russack, Gus Melonas, Warren Bell, Lane Ross, Ron Shaver, Randy Wolff, Jay W. Gilfillan, Robert Wraith, Paul J. Chesia, Vince Broker, Larry Milhon, Jeff Abbott, LeRoy Hall, Ron Shaver, Doug Schuck, Tony Marchington, Peter Butler, Roland Kennington, David Clifford, Lynn Bowersox, Paul Chrystie, Jim Waddington, Ernie Chance, Harold Shaw, Don Knapik, John Bell, Frank Bower, Karen Prothero, Fiona Duthie, Raymond Winiecka, Jean-Marie Moreau, Jean Meillassoux, Mathieu Michel, Alistair Gregory, Mt. Rainier Scenic Railway, Peak Rail |