Octodad (Windows)

Octodad Windows Menu Screen

MISSING COVER

85
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
2.9
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.0
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 2.7
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 3.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 2.3
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 3.7
Overall User Score (3 votes) 2.9


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
Plné Hry
První chvíle v Octodadu mohou být dezorientující, ale právě výjimečnost hry v hratelnosti, stylizaci i příběhu je jejím absolutním kladem, nikoliv záporem. Až se v závěru objeví protagonistův arch enemy v podobě sushi kuchaře a začne ho honit po domku plném členů rodiny, kteří se za svého otce možná postaví a možná taky ne, teprve oceníte, jak unikátní herní kousek oproti šedi stejně vypadajících stříleček a adventur se vám právě dostal do rukou.
90
Hrej!
Octodad je velmi šílenou záležitostí, není divu, že se dostala mezi finalisty letošního ročníku IGF, což je samo o sobě punc kvality. A tak už nebudu zdržovat, větší instalační balík se rozhodně vyplatí stáhnout.
89
Freegame.cz
Hru doporučuji průběžně ukládat, neboť za vaši nešikovnost a pomalost ztrácíte životy, tak abyste zbytečně neopakovali již dříve splněný quest. Už delší dobu jsem nehrál něco tak originálního vtipného a zábavného.
84
OMGN: Online Multiplayer Games Network
Octodad is a shining example of how indie titles are becoming the go-to place for new ideas in game play and innovation. I sincerely wish the students who made this game expand on this idea, as a longer, more streamlined game is something the gaming world needs to play.
80
The Freehare
This game is hilarious, although short. Movement is accomplished through a complex series of controls, which would be frustrating in any other game, but entirely suits the humor. Octodad is an octopus trying to walk and act like a human, which makes for hilarious gameplay.
80
Softonic
Octodad is a tough game, but it's consistently hilarious and bizarre. While the camera angles could be improved sometimes, it's such a breath of fresh air that gamers everywhere should check it out. If you're tired of macho shooters like Call of Duty, Octodad will be your savior!
75
FreeHry.cz
S okolními předměty můžete pohybovat či je rovnou uchopit, což má na svědomí povedený fyzikální engine. Hra je navíc vyvedena rovnou ve 3D grafice, která nabízí pěkné textury a detaily. Nechybí pochopitelně hudba ani zvuky. Octodad není běžnou adventurou, jelikož většinu času se člověk bude prát s chůzí a ovládáním. Byla by ale škoda, kdybyste této hře nedali alespoň šanci.