Process Reviews (Windows)

Published by
Developed by
Released
Platform
...
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
83
Freegame.cz (Dec 14, 2011)
Hra vyniká především grafikou. Tísnivá atmosféra neovladatelného vlaku je super. Navíc se kolem sebe můžete zcela otáčet kolem a koukat nahoru a dolů, čímž hledáte potřebné předměty. Lehkou nevýhodou je temnota prostředí, takže se objekty špatně nacházejí. Vše je viděno z pohledu první osoby a pohyb je takový ten „skokový“. Přesto je to poměrně působivá záležitost, ve které se snažíte řešit dílčí klasické puzzle (otevřít dveře, skříňku, získat přístup do systému a zastavit) bez brutálního množství předmětů a aktivních míst. To přidává na hratelnosti. Jenom ta tma kolem… A poznámka na závěr – inventář se vyvolává klávesou „I“. Pěknou zábavu.
70
Hrej! (Dec 07, 2011)
Hra Process si vás podmaní svou grafickou podobou, zasazením do situace a nekomplikovaným systémem, který rychle vede k nekompromisním důsledkům. Zkrátka adventura, jíž dvacet minut svého času neváhejte obětovat, protože nabídne ne zrovna konvenční zážitek.
25
Indie Game Magazine (Dec 22, 2011)
I have to give the developers credit for trying. They aimed high – they wanted to make a game that matters. And in truth, that’s more than we can says for the miscreants pumping out Farmville clones by the minute. Perhaps I shouldn’t be so hard on them, you might be saying – but we have to be. If games are to begin to truly matter – to be held up against masterpieces – we can’t let sophomoric attempts at art pass by unflogged. This game fails to be a true work of video game art because of it’s “style over substance” approach and the way it relegates the medium’s most important character – the player- to a minimal and restricted role. So, I suppose, we’ll need to take a few of these somethings in stride. These odd mutant things like Process might be failures – and we can’t afford to not call them such – but regardless, they can be steps – sometimes minuscule – towards where we would all like to see our beloved videogames go. It is a process, after all.