Turtix Reviews (Windows)

Published by
Developed by
Released
Platform
Genre
Perspective
Visual
Gameplay
83
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Hrej! (Sep 04, 2010)
Celé dobrodružství v sobě skrývá i zpestření, o něž se zasluhují malé drahokamy, po jejichž dobrovolném sebrání se navyšuje závěrečné skóre. Opravdu dokonale propracované jsou jednotlivé levely, které jsou úměrné svou délkou délce hraní. Co se týče vizuálního zpracování, pak se zde bavíme jednoznačně o jednom z freeware titulů, který se může chlubit velice nadprůměrnou grafickou stránkou a také hudbou na vysoké úrovni. Pokud tedy hledáte prvotřídní arkádu, pak jste zde správně. Díky poměrně nízkým hardwarovým požadavků si tento vydařený titul může užít každý. Stahujte a užijete si mnoho minut příjemné zábavy.
90
GameZebo (Mar 13, 2007)
Whether you're a fan of classic platform games or have yet to indulge, Turtix is a must have download. Go ahead. Stick your neck out and give it a try!
80
Game Mile (May 08, 2007)
So, if you've got no time for fairy tales, try this game. With stunning graphics, funny plot and adorable character, it offers a relatively low difficulty level, due to which you can pass the game to the end at one sitting.
80
Softonic (Jan 09, 2007)
But he needs your help. You'll guide Turtix through beautiful game worlds bursting with visual detail. Throughout your journey, you'll encounter new enemies and overcome them with brains and agility. And you'll execute dazzling double-jumps as you collect gems and search for young turtles. Don't let this charming side-scrolling adventure pass you by!
80
Binary Joy (Mar 19, 2007)
Anyway, my kids love it and think it’s cute, and it is really well made it just doesn’t have quite enough to keep me hooked, a bit like Scuba in Aruba and possibly like Turtle Odyssey (although I have to play that one a bit more to find out for sure). At the end of the day, my opinion is just mine, and you may well think differently; so the best way to find out is to have a go yourself.
75
Plné Hry (Jan 30, 2011)
Pokud bych měl hodnotit Turtix z pohledu hratelnosti, tak bych mu musel vytknout značnou linearitu. Levely jsou navrženy příliš přímočaře, nenutí vás se někde pozastavit, nad něčím popřemýšlet. Výsledkem je, že vás po patnácti minutách bolí ruka z mačkání kláves a přitom se vám zdá, že jste nic nezažili. No a výsledkem toho všeho je, že se začnete nudit. A pokud byste si pustili nějaký jiný level, tak se sice změní grafika, ale jinak je vše jako přes kopírák.