DICE Credits |
Producers |
Johan Döhl, Andreas Axelsson |
Lead Design |
Andreas Roman |
Lead Programms |
Joakim Grundwall, Mattias Gruvman |
Lead Artst |
Robert Runesson |
Audio Lead |
Olof Gustafsson |
AI Programming |
Patrik Påfvelsson, Jim Tilander |
Gameplay Programming |
Thomas Andersson |
Graphics Programming |
Andreas Brinck, Jimmie Ericsson, Daniel Hansen |
Menu Programming |
Andreas Axelsson |
Network Programming |
Peter Björklund |
Physics Programming |
Mattias Gruvman |
Sound Programming |
Erik Pettersson |
Additional Programming |
Johan Höjskeld, Vidar Nygren |
Car Artists |
Anders Caspersson, Jonas Levin, Gustav Tilleby |
Washington D.C. Artists |
Carl Henriksson, Kenny B. Magnusson, Lars Nordbeck, Maja Hållinder, Roger Bjorn, Menu Artistry, Markus Nyström |
Additional Artists |
Carl Helgesson, Charlotte Heyman, Peter Närkaniemi, Robert S. Hallwood |
Level Design |
Niklas Åstrand |
Gameplay Design |
Olof Gustafsson |
Story |
Andreas Roman |
Sound Designer |
Carl Hansson |
Music Composer |
Olof Gustafsson |
Paris Artists |
Torbjörn Malmer, Magnus Andersson, Kristina Hegethorn Pajor |
Microsoft Credits |
Lead Program Manager |
Christina Chen |
Program Manager |
Stephen Hui |
Test Lead |
Christian Owens |
Development Lead |
Philipp Teschner |
Art Director |
Kiki Wolfkill |
Art Lead |
Mark Peasley |
Story & Content Lead |
Fred Northup |
Audio Director |
Andre Hoth |
User Testing Specialists |
Keith Steury, Jerome Hagen |
Localization PM |
Jenni Grant |
Localisation (Dublin) |
Ciaran Boylan, Dave Foster, Eilis O'Hagan, Paul Peacock, John Pritchard, Thomas Regan, Jason Shirley, Greg Ward, Jude Sheils, Gary Smith |
Licensing Manager |
Kathy Moon Chu Kim |
Business Development |
Alfred Tan |
Lead Product Manager |
Raja Subramoni |
Product Manager |
Scott Lee |
Associate Product Manager |
Adam Kovach |
Technical Editor |
Beth Demetrescu |
Test |
Jay Adams, Dustan Gourlie, Gregory Murphy, Rahsaan Shareef, Dan Tunnell, Scott Branston (Volt), John Clough (Volt), Shaun Crumb (Volt), Eric Johnson, Dominic Patsula (Volt), Paul Pedersen (Volt), Peter Schaw (Volt), James Sweet (Volt) |
Localization Development |
Kazuyuki Shibuya |
Licensing Coordinator |
Frances King (S&T Onsite) |
Game Artist |
Jennie Chan |
Vehicle Recording |
Peter Comley, Tawm Perkowski (ArtSource), Gordon Hempton (Soundtracker), Alexandre Gombert (Triom Production) |
Music Composition |
Big Idea Music Production, DHM Music Design, Triom Production |
Audio Content Coordination |
Justin Wood (S&T Onsite), Joel Robinson |
Content Coordination |
Todd Van Horne (S&T Onsite), Denise Heimel (Volt) |
Print Production |
Chris Lassen |
Legal |
Jeff Koontz (Associate Legal Counsel), Mary Heuett (Attorney), Judy Weston (Senior Paralegal), Jama Cantrell (Paralegal), Sue Stickney (Paralegal), De Gaulle Fleurance & Associes, Damien Vanmier (Microsoft France), Julien Horn (Paralegal) |
Special Thanks |
Ed Fries, Phil Spencer, Shane Kim, Norman Cheuk, Peter Parsons, Akila Redmer, Bill Nielsen, Shannon Loftis, Greg B. Jones, Howard Phillips, Chris Satchell, Jo Tyo, Matthew Whiting, Jeremy Los, Craig Cook, Bill Fulton, Boyd Morrison, City of Paris Mayor's Office, Exequo |