Cast |
Protagonist |
Casey Mongillo, Kouhei Yanagi |
Aogami |
Daman Mills, Toshiyuki Morikawa |
Tao Isonokami |
Jeannie Tirado, Saori Hayami |
Yuzuru Atsuta |
Mark Whitten, Kaito Ishikawa |
Koshimizu / Tsukuyomi |
Sean V. Crisden, Kenjiro Tsuda |
Ichiro Dazai |
Stuart Allan, Kishō Taniyama |
Abdiel |
Cissy Jones, Romi Park |
Shohei Yakumo |
Ben Lepley, Tomokazu Sugita |
Joka / Nuwa |
Laura Post, Ayana Taketatsu |
Miyazu Atsuta |
Ashlyn Madden, Ryō Hirohashi |
Sahori Itsukishima |
Erica Lindbeck, Lynn |
Amanozako |
Deva Marie Gregory, Naomi Ohzora |
Hayataro |
Armen Taylor, Jōji Nakata |
Goko |
Regi Davis, Kenta Miyake |
Sophia |
Erin Yvette, Sayaka Kinoshita |
Gustave |
David Errigo Jr., Yusaku Yara |
Lucifer |
Paul Eiding, Shinichirou Miki |
Demi-fiend |
Christian La Monte, Junya Enoki |
Shiva |
William Christopher Stephens, Eiji Hanawa |
Khonsu |
Ryan Colt Levy, Nobuyuki Hiyama |
Lahmu |
Kellen Goff, Yasuyuki Kase |
Odin |
Keith Silverstein, Atsushi Miyauchi |
Zeus |
Kirk Thornton, Subaru Kimura |
Vasuki |
Nardeep Khurmi, Fuminori Komatsu |
Arioch |
Josh Petersdorf, Kento Fujinuma |
Cleopatra |
Zehra Fazal, Sayaka Ohara |
Fionn mac Cumhail |
Chris Hackney, Takahiro Sakurai |
Artemis |
Allegra Clark, Rena Maeda |
Metatron |
Patrick Seitz, Tatsuhisa Suzuki |
Beelzebub |
Mark Whitten, Yousuke Akimoto |
Loup-garou |
Keith Silverstein, Tsuyoshi Koyama |
Oberon |
David Errigo Jr., Kentaro Kumagai |
Titania |
Allegra Clark, Sakura Nakamura |
Thor |
Tetsu Inada |
Clotho |
Mitsuki Nakae |
Lachesis |
Yoko Somi |
Atropos |
Sachiko Kojima |
Other [Cast] |
Raymond Chase, Greg Chun, Katie Pelensky, Sarah Anne Williams, Saeko Akiho, Yuichi Iguchi, Atsushi Imaruoka, Yoji Ueda, Takaki Otomari, Mitsuru Ogata, Natsumi Kawaida, Kengo Kawanishi, Tasuku Kida, Rie Kawamura, Yūki Kuwahara, Aoi Koga, Tarusuke Shingaki, Hironori Shiojiri, Riho Sugiyama, Kouichi Souma, Shinya Takahashi, Hidenori Takahashi, Ikumi Hasegawa, Kenji Hamada, Taito Ban, Chado Horii, Tomomi Mizuma, Nanako Mori, Chitose Morinaga, Kaede Yuasa, Toa Yukinari |
Development Staff ATLUS |
Director |
Shigeo Komori |
Character & Devil Design |
Masayuki Doi |
Series Devil Design |
Kazuma Kaneko |
Lead Composer & Sound Effects |
Ryota Kozuka |
Scenario |
Yoh Haduki, Tatsuya Watanabe, Takahiro Yamamoto |
Event Planners |
Yoh Haduki, Tatsuya Watanabe, Takahiro Yamamoto |
Chief Planner |
Masaru Watanabe |
System Planners |
Johnosuke Yoshida, Yuji Komatsu, Kenshiro Kaizuka |
Map Planners |
Yuki Ueno, Ryo Iwasa, Takahiro Ogino, Yukihiro Tanisaka |
Interface & Devil Talk Planner |
Yuki Sakamoto |
Lead Programmer |
Yoshiki Oyamada |
Battle Programmers |
Yuichi Yoshida, Shinichiro Hayashi, Hiroki Shintani |
Field Programmers |
Yoshihiro Komori, Yoshihiro Kishikawa |
Sound |
Kazumasa Ohashi |
Character Programmer |
Kazumasa Ohashi |
Event Programmer |
Masayoshi Isomura |
UI & System Programmers |
Masayuki Higo, Akira Kanazawa, So Ichihara, Yoshito Ueno, Hirosato Funaki |
Technical Programmers |
Atsushi Motouchi, Asako Gomi, Fuminari Aoto, Kazuya Kitabayashi, Shun Terauchi |
Chief Designer |
Hiroshi Sasazu |
Design Leader |
Yoshinori Asakura |
Lead Concept Art Designer |
Toshihiro Takeuchi |
Concept Art Designers |
Kuniharu Kyoda, Yukari Yokoro |
Lead Field Designer |
Kōhei Ōnishi |
Field Designers |
Kei Nakajima, Hiromi Maeda, Satoshi Katsube, Kazue Kaneoka |
Lead Dungeon Designer |
Taku Aoyagi |
Dungeon Designers |
Mayuko Aranami, Youichi Sonoda |
Lead Modeling Designer |
Takumi Yoshihara |
Modeling Designers |
Miyuki Harigai, Hiroki Yasumoto |
Technical Artists |
Taku Yasumoto, Masaki Ishiguro |
Lead Motion Designer |
Yuji Unuma |
Motion Designers |
Naoki Yamada, Yoshiaki Sano |
Lead Effect Designer |
Kanako Ando |
Effect Designers |
Keiichi Ueda, Satsuki Shimoda |
Lead Event Designer |
Katsuhito Hora |
Event Designers |
Shogo Kutsuwa, Takuya Sakamoto, Tsukasa Kobayashi, Kōsuke Araki |
Event Animators |
Masakazu Tagawa, Minoru Otsubo, Tomomi Ueno |
Storyboard |
Ikumi Fukuda, Namako Umino |
Lead UI Designer |
Takashi Kato |
UI Designers |
Ayumi Sugita, Saori Hagiwara |
2D Designer |
Kaho Aoyagi |
Composer & Sound Effects |
Toshiki Konishi |
Sound Effects |
Ryota Hoshino, Kenichi Tsuchiya |
Original Concept |
Kazuyuki Yamai, Satoshi Ōyama |
Cooperation: STUDIO MAUSU Inc. |
Recording Director |
Ryosuke Naya |
Sound Production |
Hisato Ishiguro |
Cooperation: UMIUSHI Inc. |
Technical Programmer |
Toshihide Kitamura |
Cooperation: DIGITAL MEDIA LAB., INC |
Development Support |
Manabu Yoshida |
Motion Designers |
Wataru Neoi, Yuki Kawahara, Noboru Hayashi |
Lead Modeling Designer |
Takumi Tominaga |
Modeling Designer |
Akira Kawasaki |
Effect Designer |
Takashi Kondo |
Technical Artists |
Toshiharu Katayama, Miki Yamashiro |
SEGA Co., Ltd.: Sales and Music Business Dept. |
Sales Team |
Yasuyo Misaki, Yohei Okada |
Music Business Team |
Hirohito Shindō, Hidemi Muramoto, Masaki Takami, Yuichiro Hiragi |
SEGA Co., Ltd.: Product Relation Dept. |
Product Support Team |
Hirohito Shindō, Masayoshi Koike, Atsushi Yagi, Kenji Shinoda, Shigekazu Nagase |
SEGA Co., Ltd.: Overseas Business Promotion Team |
Manager |
Hiroyuki Tanaka |
Localization |
Tadayoshi Ishihara, Tomohiko Matsuda, Nobuhiko Nakamura, Jasmine Webb, Rike Takada, Tatsuya Watanabe |
Global Marketing Unit |
Tadayoshi Ishihara, Tomohiko Matsuda, Nobuhiko Nakamura, Jasmine Webb, Rike Takada, Tatsuya Watanabe |
SEGA Co., Ltd.: Administration Dept. |
Corporate Officer |
Takehiro Nakano |
Administration Department |
Yuki Shindo, Yoshiko Ota, Yushi Okuno, Emi Ito, Kozue Dai, Yuki Sotoyama, Miyu Sugimoto, Takayuki Seki, Dai Gunji |
SEGA of America. Inc.: North American Localization |
Producer |
James Kuroki |
Translators |
Mai Namba, Izumi Thorn, Bryan Wong |
Editors |
Shaun Gannon, John Moralis, Joshua Malone, Jacob Onofrio |
Tools Coordinator |
Katrina Leonoudakis |
Director of Production |
Samuel G. Mullen |
SEGA of America. Inc.: Quality Assurance |
QA Lead |
Jae Hoon Yang |
QA Compliance Specialists |
Johnny Minh Huynh, Rob Stone |
QA Testers |
Rey Ellis, McKenna Brockway, Joanne Choi, Nikki Flores, John Jeon, Sing Tang |
Submissions Specialists |
Emil Tokaev, Justin Phan |
Assistant QA Manager |
Scott Williams |
Sr. Manager, QA |
Carl Chen |
Dev Support |
Carl Chen |
VP of Production |
Bill Alexander |
SVP of Product Development |
Hiroshi Kadowaki |
SEGA of America. Inc.: Marketing |
Brand Director |
Fernando Bustamante |
Brand Managers |
Arianne V. Advincula, Sara Chan |
Associate Brand Manager |
Robert Boyajian |
Communications Manager |
Arianne V. Advincula |
Community Manager |
Torie Winkler |
Traffic Manager |
Ann Namie |
Traffic Specialist |
Kenichi Linus Morita |
VP of Brand Marketing |
Brad Hisey |
SEGA of America. Inc.: Creative Services |
Graphic Designers |
Amy Shimoshige, James Ferrell II |
Production Artist |
Rod Raymundo |
Senior Web Developer |
James Kaneshiro |
Web Developer |
Erik Nuber |
Web Designer |
Ben Schilling |
Senior Media Producer |
John Tubera |
Media Producer |
Alex Limon |
Media Associate |
Jerry Yongjin Song |
Manager of Creative Services |
Ayami Haruno |
Events & Purchasing Manager |
Elisabeth Hardy |
Sr. Manager of First Party & Events |
Genna Forkey Hardeman |
Director of Digital Media |
Issei Shimizu |
Data Analyst |
Lee Tang |
Director of Analytics |
Daniel Ortiz |
Director of Communications |
Franck Sébastien |
Sr. Manager, Financial Reporting |
Yuka Yoshida |
SVP of Marketing Services |
Mike Evans |
SEGA of America. Inc.: NA Sales & Ops |
Senior Sales Administrator |
Connie Chinn |
Digital Operations Coordinator |
Leary Salupen |
Senior Manager, Sales Operations & Administration |
Nathan Harris |
Sales Manager |
Danny Miscevich |
Digital Promotions Manager |
Michael Manzanares |
VP of Sales and Digital Strategy |
Alaine C. de Leon |
SEGA West Publishing |
Commercial Director, EMEA |
Simon Inch |
EVP of Publishing |
Richard Williams |
Licensing Coordinator |
Chris Asano |
SEGA West Publishing: Business Planning |
Forecasting & Research Analyst |
Jiyang Xie |
Financial Analyst |
Sawako Yamaji |
Business Planning Manager |
Yuko Shimura |
VP of Corporate Planning |
Kenya Numata |
SEGA West Publishing: Business Strategy |
Associate Managers, Product Coordination |
Mikako Ogata, Minoru Iwasaki |
Publishing Manager |
James Low |
SVP of Business Strategy |
Noboru Nagashima |
SEGA West Publishing: Finance |
Accounting |
Junko Fukaya, Naoko Kogawa, Samantha Nasab, Akiko Takahashi, Noriko Watanabe |
Financial Analyst |
Samantha Tamura |
Senior Managers, Finance |
Daisuke Miyawaki, Yuka Yoshida |
HR Admin |
Akiko Okihara |
Payroll |
Jessica Frausto, Nicole Hall |
Senior Manager, HR |
Will Meek |
VP. Finance & HR |
Misaki Gertz |
SEGA West Publishing: IT |
IT System Administrator |
Trever Finnigan |
Sr. Help Desk Technician |
Rich Bobadilla |
Network Security Engineer |
Jon Ubovich |
Director of IT |
Michael Morrison |
Legal Consul |
Fatima S. Budica |
Executive Legal Assistance |
Samantha Munoz |
Director of Legal |
Cindy X. Lin |
CFO & SVP of Production |
Mitsuhiro Tanaka |
EVP of Publishing and Strategy |
Hitoshi Okuno |
President & COOO |
Ian Curran |
CEO |
Shuji Utsumi |
English Voice Recording: Cup of Tea Productions. Inc. |
Casting |
Lainie Bushey |
Project Management |
Danni Hunt |
Studio Recording |
Cup of Tea Productions Inc. |
Directors |
Katelyn Gault, Kyle McCarley |
Engineer |
Jonathan Abarca |
Editors |
Jean-Luc Dub, Erika Escamez |
NINTENDO CO., LTD. LOCALISATION Support |
Localisation Coordinators |
Megumi Masumoto, Yuki Takahashi, Gou Endou |
In Cooperation with |
In Cooperation With |
Fontworks Inc., Monotype Imaging Inc. |
Licensed by |
Tokyo Tower |
Nintendo Co., Ltd. |
Etsushi Iizuka, Kozo Kimura, Hiroaki Hasegawa, Kimiko Sai |
Epic Games Japan |
Takayuki Kawasaki, Bradley Douglas, Non Shinoyama, Kenjiro Kuwano, Takashi Suzuki |
Project Management Team |
Chief Project Manager |
Yoko Nakamura |
Project Managers |
Natsuko Yokoyama, Kumpei Sugai |
Team Leader |
Hitoshi Sadakata |
Production Manager |
Shinjirō Takata |
Executive Producer |
Naoto Hiraoka |
Cooperation: ARTDINK CORPORATION |
Performance Optimization |
Takashi Saito, Takahiro Takemura |
Development Support |
Akiko Hattori |
Cooperation: NAC Inc. |
Development Support |
Masaya Kikuchi |
Modeling Designers |
Masaki Sekiguchi, Rina Imado, Fuminori Tatemichi |
Field Designers |
Ayako Fukutomi, Ayako Okamura, Takuya Matsuda, Takahiro Honma, Takujma Nagayoshi |
Motion Designers |
Yuki Ebinuma, Masahiro Nakamura, Yukiko Yoneyama, Kenta Kojima, Shun Miyagawa, Kotomi Sato, Futo Sato |
Effect Designer |
Kazuki Yokota |
Cooperation |
Qourier Inc. |
Takumi Mitsunaga, Shō Suzuki |
SEGA Co., Ltd. Motion Capture Team |
Takeo Iwata, Hitoshi Noda, Katsuo Saito, Satoshi Kitagawa, Misako Ikeda, Mitsuru Okayasu, Chinatsu Yokoyama, Takahiro Kakidaira, Junya Yamada, Yukari Kato, Takuya Uehara, Kaori Yasuoka, Kunihiko Nishino, Kazune Naganuma, Sakurako Itagaki, Takuya Makino, Masaki Odagiri |
Cooperation: KATSUGEKIZA Inc. |
Motion Actors |
Wataru Koga, Akira Sugihara, Keiichi Wada, Tony Hosokawa |
NINTENDO OF EUROPE LOCALISATION: Coordination |
Localisation Producers |
Saskia Doorschodt, Heefinn Haraldsson, Christian Massi, Daniel Idoine-Shirai |
NINTENDO OF EUROPE LOCALISATION: Translation |
Translation Coordination |
Daniele Braglia, Michael Frisch |
French |
Clémence Dieryck, Claire Stalter, Véronique Schneider, Sylvain Gsell, PTW International UK Ltd. |
Italian |
Anna Tarantini, Mirko Capocelli, Alessandro Pagano, Giacomo Iacumin |
German |
Arne Glinka, Michael Hussinger, Gunnar Friedrich, Sven Pötzl, Benedikt Grosser, Alexander van de Bergh |
Spanish |
Ainhoa Bernad Hurtado, José Manuel Malagón León, Miguel Rodríguez Ramos, Jónatan Marcos Millán, Cristina Solà Picas, Álex Hernández-Puertas |
NINTENDO OF EUROPE LOCALISATION: Quality Assurance |
Quality Assurance Coordination |
Wolfgang Weber |
French |
Émilien de Salles Costa, Laurence Uhlen, Jérôme Petit, Laurent Siddi, Localsoft S.L. |
Italian |
Localsoft S.L. |
German |
Christina Stoffel, Lutz Ohl, Localsoft S.L. |
Spanish |
Localsoft S.L. |
Special Thanks |
Kozo Kimura (NCL), Kimiko Sai (NCL), Patrick Joyce (NOE) |