🎮 Check out The Top 10 Consoles owned by MobyGames community!

Atari Black Friday
Charlie the Duck DOS World 1, level 1

MISSING COVER

Genre
Perspective
Visual
Gameplay
Interface
Setting

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 3.8
Graphics The visual quality of the game 3.8
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 3.8
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.2
Overall User Score (6 votes) 3.7


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
96
Freegame.cz (Dec 30, 2001)
Tato hra je typická skákačka, čili musíte se svým hrdinou projít několika lokacemi a posbírat co nejvíce předmětů, za které dostanete co bodíky. Charlie the Duck je však nadprůměrná arkáda, a to nejen díky pěkné hudbě a grafice, ale hlavně díky variabilnosti prostředí. Nechybí zde žádné tajné skrýše, a podobné důležité věci pro správnou hopsačku. Pokud se chcete dobře odreagovat, spusťte si tuhle hru. Je dobrá. Navíc máte možnost si hru kdekoli uložit, a máte na to rovnou tři pozice! Docela originální a praktický nápad u arkády. Tip: savuje se klávesou F2. PS - když spadnete do vody, neutopíte se, jste přece kachna, ne? ;o)
87
FreeHry.cz (Sep 01, 2001)
Pokud tedy nepotřebujete ke správnému hernímu vyžití rozsáhlý arzenál zbraní a vyplavený adrenalin, zažijete u této hry spoustu zábavy.
60
CNET (Feb 27, 2009)
With no music, primitive sounds, and low-res (though colorful) graphics, the 10-year-old Charlie the Duck comes off as an inferior copycat of Super Mario Bros. As the aforementioned duck, you run around the sideways-scrolling landscape, collecting gems and avoiding hostile creatures--or jumping on their heads. The gameplay is passable, but the outdated graphics look like they were designed for an eight-bit console. The audio is even more disappointing. There's no music at all, and the sound effects are primitive, to put it charitably.


Atari Black Friday