Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
SkyRoads: Xmas Special DOS Title screen

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Official Site
Platform

User Reviews

Doesn't even touch the original Maw (884) unrated
A terrible maps pack. El-ad Amir (124) 2.25 Stars2.25 Stars2.25 Stars2.25 Stars2.25 Stars
More of the same; Much more of the same Johan Palme (11) 3.75 Stars3.75 Stars3.75 Stars3.75 Stars3.75 Stars
Much tougher than the original Nowhere Girl (8103) 3.5 Stars3.5 Stars3.5 Stars3.5 Stars3.5 Stars
Tough tracks, High Roads, and much more of the same. Jim Fun (243) unrated

Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 4.2
Graphics The visual quality of the game 3.7
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 3.9
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.5
Overall User Score (11 votes) 3.8


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
GameHippo.com (Dec 21, 2001)
SkyRoads Xmas Edition was originally made in 1995. Last year (2000) the game company decided to release it as freeware. This game was distributed 2 years after the first Skyroads game (also downloadable at gamehippo). Since it's X-mas time, now is a perfect time to post it on gamehippo. Even though this DOS game feels a little dusty from old age, it's actually a whole lot of fun! You drive a spaceship on an elevated track built of various blocks and gaps in a pattern. The gaps in the track makes the driving far from trivial. There are special blocks with certain properties such as stickiness and booster blocks. You can choose from 10 worlds with 3 tracks each. Lots of fun action even though the graphic feels a little ancient.
80
Hrej! (Dec 25, 2006)
Vánoční atmosféru navozují obrázky na pozadí jednotlivých levelů, ale toho si v té rychlosti těžko někdo všimne;-) Grafické zpracování by v dnešní době asi již neobstálo, ale vzhledem ke stáří celého projektu můžeme přimhouřit oči, stejně jako u nepřítomnosti hudby na pozadí… Sky Roads Xmas Edition je dalším příkladem hry, u které je hratelnost až na prvním místě, nezbývá než doporučit.
78
Freegame.cz (Feb 09, 2006)
Grafika na tom není bůhvíjak, alespoň z ní však dýchá atmosféra vánoc. Jednotlivé levely se totiž odehrávají v nejrůznějších prostředích, která jsou nějakým způsobem s tématem svátků spojena. Celkový verdikt proto nikoho nepřekvapí. SkyRoads Xmas je zaručený tip nejen na vánoční večery!
74
FreeHry.cz (Dec 31, 2005)
Levelů je velké množstí a jsou zasazeny do vánočních prostředí, jako je balírna dárku aj. Celkový počet je tuším 27, ale je dost možné, že jsem na nějaký zapomněl. Grafika je ve stylu první poloviny devadesátých - takže má své kouzlo ale také dost kostiček. :-) SkyRoads Xmas je skvělou hrou, která rozhodně stojí za vyzkoušení. Byla by hloupost, nevěnovat ji byť jen pár minut.
33
Christmas edition, designed by original developers one year after the original SkyRoads. New levels, backgrounds and music themes + increased difficulty.


antstream