Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Platform Votes Score
Android Awaiting 5 votes...
iPad Awaiting 5 votes...
iPhone Awaiting 5 votes...
Windows Awaiting 5 votes...


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
96
WindowsAbandonia Reloaded (Apr 06, 2006)
I can't think of any serious concerns with the game, as really everything is done seamlessly. 5 magical amulets is definitely an adventure title that you have to check out if you're a fan of the genre. Highly recommended.
95
WindowsFreegame.cz (Apr 28, 2005)
Závěrečný odstavec bývá vždy plný těch nejlepších a nejhorších prvků z dané hry. Pět kouzelných amuletů by ovšem tento odstavec natáhlo na tak dlouho, že byste recenzi četli tři dny. Plusů je tolik… a to jsem se o tolika ještě nezmínil, musím vám přece nechat ještě nějaké to překvapení. A mínusy? Nenechte se vysmát, dabing nemá skoro nikdo a lehčí úvod se taky překousne. Počkejte, vy ještě nestahujete? Na co čekáte, stojí to za to!
91
WindowsGamesPort (Apr 20, 2005)
Hra se mi velmi líbí, protože je každá maličkost popsaná a má mnoho různých možností pro určitý vámi vybraný objekt. Možná bych hře vytkl grafický engine, který se sice ke hře i k samotnému ději hry hodí, ale je příliš jednoduchý. Naopak se mi hra velice líbí po zvukové stránce. Zkrátka, radost se zaposlouchat do nádherné hudby během hry. Milovníci adventur by si ji měli určitě zahrát, poněvadž takových her pomalu ubývá a nahrazují to 3D střílečky a podobně.
90
WindowsBonusweb (Mar 18, 2005)
Hra Vás chytne velmi poutavým příběhem, logickými úkoly a pestrými dialogy. Jak jsem již zmínila výše mezi free hrami je i grafika na velmi dobré úrovni a hudebnímu doprovodu nelze nic vytknout. Troufám si říci, že tato hra bude aspirovat na jednu z nejlepších plných her tohoto roku, a všem milovníkům adventur ji mohu jen doporučit. I přes pár věcí, které jsem na hře kritizovala, jsem zvolila toto hodnocení, ovšem berte na vědomí, že toto hodnocení je v porovnání s free hrami, nikoliv současnými komerčními adventurami.
83
WindowsAdventure Europe (Mar 23, 2005)
Five Magical Amulets will wake up sweet memories to any adventurer lucky enough to have experienced the King’s Quest series, the Kyrandia series or the Quest for Glory series. A fairy tale that will keep your interest high from beginning to end and that will make you wonder how come the commercial adventure developers never manage to create something similar in terms of gameplay nowadays. Five magical amulets is a wonderful fantasy adventure and it's free!
73
WindowsAdventurearchiv (Apr 16, 2005)
A really amazing freeware game with noticeably much input of heart and soul. I would like to recommend it to all, who like well-told, 'nearly' non-violent fantasy adventures with a foreseeable end (that's the way with fairy tales). Who accept the amateur graphics, will be more than compensated puzzle-wise and will forget fast that it's a freeware game. '5 Magical Amulets' will entertain you longer than so many commercial games. Average players should be busy between 16 and 20 hours to solve the riddles, not least because of the many texts, which can be found both in the dialogues and the descriptions and annotations of the many hotspots. Automatically the thought arises that the makers of Nibiru should cooperate with Off Studio, they would complement each other mighty fine. At least one can only hope, that this will not remain the last adventure game made by Off Studio.
67
WindowsJust Adventure (May 04, 2005)
5 Magical Amulets is a surprisingly well-done adventure game by independent Czech developers, the Off Studio Adventure Team. Using the Wintermute game engine, it spins a tale of magic in the tradition every fairy tale lover will recognize: a young girl caught between the forces of good and evil who must be pure of heart in order to prevail.