English Voice Production: Cast |
Amuro Ray |
Brad Swaile |
Apolly Bay |
Scott Roberts |
Astonaige Medoz |
Alistair Abell |
Athrun Zala |
Sam Vincent |
Beecha Oleg |
Jordan Schartner |
Bright Noa |
Chris Kalhoon |
Cecily Fairchild |
Anna Cummer |
Chan Agi |
Advah Soudak |
Char Aznable/Quattro Bajeena |
Michael Kopsa |
Crown |
Roger Rhodes |
Domon Kasshu |
Phil Fulton |
Dozle Zabi |
French Tickner |
Dunkel Cooper |
Adam Hunter |
Elle Vianno |
Lori Barnes-Smith |
Elpeo Puru |
Caitlynne Medrek |
Emma Sheen |
Lisa Christie |
Fa Yuiry |
Angie Beers |
Four Murasame |
Carol-Anne Day |
Fraw Bow |
Kristie Marsden |
Gaia |
Colin Murdock |
Glemy Toto |
Jordan Schartner |
Gym Ghingham |
Scott McNeil |
Gyunei Guss |
Kirby Morrow |
Haman Karn |
Tracy Sutton |
Haro |
Tabitha St. Germain |
Hathaway Noa |
Gabe Khouth |
Hayato Kobayashi |
Chris Ippolito |
Heero Yuy |
Louis Chirillo |
Henken Bekkener |
Dave Pettitt |
Jerid Messa |
Ethan Cole |
Johnny Ridden |
Lucas Gilbertson |
Judau Ashta |
Andrew Francis |
Kacricon Cacooler |
Ben Jeffery |
Kai Shiden |
Richard Ian Cox |
Kamille Bidan |
Travis Milne |
Katejina Loos |
Nicole Oliver |
Kayra Su |
Angela Hendricks |
Kira Yamato |
Simon Hill |
Kycilia Zabi |
Michelle Porter |
Kyoji Kasshu |
Michael Adamthwaite |
Lacus Clyne |
Chantal Strand |
Lalah Sune |
Willow Johnson |
Leina Ashta |
Nicole Bouma |
Loran Cehack |
Annika Odegard |
Lunamaria Hawke |
Maryke Hendrickse |
Mash |
Brent Miller |
Master Asia |
Dave Pettitt |
Milliardo Peacecraft |
Brian Drummond |
M'Quve |
Ethan Cole |
Nanai Miguel |
Jenn Forgie |
Narrator |
Ben Jeffery |
Ortega |
Simon Hill |
Paptimus Scirocco |
Jonathan Love |
Puru Two |
Katie Rowan |
Quess Paraya |
Jocelyne Loewen |
Ramba Ral |
Steve Olson |
Ramsus Hasr |
Brendan Hunter |
Reccoa Londe |
Meredith Taylor-Parry |
Rezin Schnyder |
Lisa Ann Beley |
Roberto |
Tommy James |
Rosamia Badam |
Jennifer Lynn Bain |
Roux Louka |
Kelly Sheridan |
Sarah Zabiarov |
Maizun Jayoussi |
Seabook Arno |
Michael Adamthwaite |
Shinn Asuka |
Matthew Erickson |
Sleggar Law |
Fred Henderson |
Soldier |
Scott McNeil |
Torres |
Roger Rhodes |
Tutorial/Operator |
Tabitha St. Germain |
Üso Ewin |
David Kaye |
Yazan Gable |
Ryan Ballantine |
English Voice Localization |
Produced in Association with |
Ocean Productions Inc. |
Executive Producer |
Diana Gage |
Producer |
Dennis Hrehoriac |
Voice Directors |
Marc Matsumoto, Karl Willems |
Recording Engineers |
Brad Belden, Geof Easton, Derek Seaborne |
Dialog Editors |
Gabriella Cheung, Masako Uchiura |
Localization Production |
AltJapan Co., Ltd., Hiroko Yoda, Matt Alt |
Director |
Naohito Kano |
Lead Programmer |
Hideyuki Oyamada |
Lead Game Designer |
Hiroshi Kimata |
CG Director |
Takahiro Sakuma |
Sound Director |
Hidehisa Nakazono |
Programmers |
Kazuhiro Shimazu, Naoki Ikeda, Daisuke Nagai, Yoshinao Yamagishi, Ryo Tanaka, Tomohisa Yoshikawa, Sho Yamaguchi, Tomohiro Makita, Hiroshi Kataoka, Eita Karasawa, Shintaro Sakahara, Takashi Kamioka, Mizuki Yamamoto, Kenji Ota, Yushi Takagi |
Game Designers |
Tachiki Kanda, Dai Kawai, Kota Toyoda, Hiroyuki Ikeda, Tetsuya Ishikiriyama, Takeo Fujisaki, Tatsuya Kobayashi, Akane Matsuura, Genki Fujimori, Kotaro Hirata, Yukitaka Yamaguchi |
Opening Movie Director |
Yasufumi Soejima |
Opening Movie Editing |
Masaki Aikawa, Koji Yamada, Ryo Sagai, Yasuhiro Kasagi, Shinichi Nakamura |
Mobile Suit Modeling |
Yuta Matsunaga, Takemitsu Hakamata, Bungo Ōshita, Shikou Yamaue, Hideaki Kurosawa, Yu Oboshi, Maki Kimura, Tom Lewis, Takashi Kimura, Rena Watanabe, Kaori Watabe, Sumire Yonemoto |
Stage Modeling |
Sachio Kusakabe, Satoshi Ito, Takahiro Sano, Takeshi Nakashima, Kazutomo Kojima, Mariko Kobayashi, Shota Okamoto, Daisuke Takamure |
Action Design |
Katsunori Ito, Tetsuo Kato, Shuichi Okada, Nobuhiko Minamiyama, Yuki Miyake, Takeo Saito, Kazuo Fukada, Yasukazu Ono, Tatsuya Kusanagi, Hirokazu Saito, Kazuya Fujinami |
Motion Actors |
Junya Iwamoto (666), Yuichi Sato |
Event Design |
Kenichi Izawa, Takahito Otome, Noboru Hayashi, Yasunobu Saito, Keita Kobayashi, Yoshiki Fukui, Daisuke Mizuno, Yuji Hamada, Hiroshi Nakagomi |
Character Graphic |
Daiji Shinohara, Sayaka Takahashi, Kazuyuki Ota, Aya Sendouda, Kento Odakura, Mayumi Kanno |
UI Design |
Osamu Kawamura, Akira Sasaki, Satsuki Nagano, Mau Kondo, Hisako Ishiwata |
Effect Design |
Hidemi Nakagawa, Naoya Sugawara |
Movie Editing |
Tomomi Kiryu |
CG Management |
Wataru Maeda, Masahiko Tabe |
Composer |
Shinichiro Nakamura, Ippo Igarashi, Kensuke Inage, Masako Otsuka, Haruki Yamada |
Sound Editor |
Masako Otsuka, Yojiro Yoshimatsu |
3D Programmers |
Hirosato Mishima, Yukihiro Nakamura, Tomoaki Adachi, Hiroshi Takada, Junichi Sato, Atsushi Otobe |
Software Manual |
Keisuke Okabayashi |
Localization Staff |
Jiecheng Fang |
Original Mobile Suit Design |
Hajime Katoki |
NAMCO BANDAI Games America Inc. |
Localization |
Takahiro Sasanoi, Atsushi Minowa, Nobuaki Taguchi |
Marketing |
Sarah Felbinger, Arne Cual-Pedroso, Nick O'Leary |
Public Relations |
Sarah Felbinger, Arne Cual-Pedroso, Nick O'Leary |
Quality Assurance |
Michael Peterson, Tad Hirabayashi, Jesse Mejia, Ryan Dagley |
BANDAI NAMCO Games Inc. |
Localization |
Seiko Fujisawa, Masahiko Yoshizawa, Luis Alis, James Vance |
Marketing |
Naruo Uchida, Yutaka Fuse |
Public Relations |
Naruo Uchida, Yutaka Fuse |
In Cooperation With |
Retsu Tamura (Sotsu Co., Ltd.), Takashi Muto (Sotsu Co., Ltd.), Hiroshi Terada (Sotsu Co., Ltd.), Shin Sasaki (Sunrise Inc.), Akihiro Morita (Sunrise Inc.), Takeshi Mukai (Sunrise Inc.), Toshiaki Baba (Bandai Co., Ltd.), Yuko Kuwazono (Bandai Visual Co., Ltd.), GONZO, Premium Agency Inc., Takao Sano, Noriko Ohashi, DIGITALSCAPE Co.,Ltd., CREEK & RIVER Co.,Ltd., Fontworks, Inc., Hiroshi Horiguchi (TWOFIVE Inc.), Sunao Kisaki (TWOFIVE Inc.), Babel Media, BEIJING KOEI SOFTWARE Co.,Ltd., TIANJIN KOEI SOFTWARE Co.,Ltd., UAB KOEI Baltic, KOEI Corporation, KOEI Ltd., DOLBY® DIGITAL PRO LOGIC II |
Special Thanks |
Genichi Ito, Makoto Iwai, Andrew Lelchuk, Shuji Nakata, Jennifer Tersigni, Todd Thorson, Keisuke Kumiji, Janna Smith, Mark Simmons, BEEZ ENTERTAINMENT S.A.S, Masanobu Hayashi |
Producers |
Hisashi Koinuma, Yoshitaka Gotou |
Executive Producers |
Yoshiki Sugiyama, Shin Unozawa |
Produced by |
ω-Force, KOEI®, BANDAI NAMCO™ Games |