General Credits |
Producer |
Michael Gamble |
Art and Animation |
Cinematic Animators |
Carlos Arancibia, Ed Beek, Carl Boulay, Claire Gary, Tim Golem, Suhas Holla, Parrish Ley, Greg Lidstone, Joel MacMillan, Marc-Antoine Matton, Bradley Share, Anthony Sparapani, Nathan Zufelt |
In-Game Animators |
Scott Mitchell, James Humphreys |
Technical Animators |
Cristian Enciso, Ray Lim |
Character Artists |
Rafael Grassetti, Herbert Lowis, Rodrigue Pralier, Rion Swanson |
Concept Artists |
Ben Huen, Brian Sum |
GUI Artists |
Nelson Housden, Colin Walmsley |
Level Artists |
Don Arceta, Nolan Cunningham, Josh Dean, Julio Juarez, Graham John Kelly, Noel Lukasewich, Boyd McKenzie, Christopher Ryzebol, Alex Scott, Marcel Silva |
Visual Effects Artists |
Trevor Gilday, Jacky Xuan |
Audio, Localization, External Resources |
Audio Design |
Matthew Besler, Patrick Biason, Rob Blake, Terry Fairfield, David Murphy, Frank Petreikis |
Voice-Over Producer |
Caroline Livingstone |
Voice-Over Director |
Caroline Livingstone |
Assistant Voice-Over Producer |
Susanne Hunka |
Assistant Voice-Over Director |
Susanne Hunka |
Assistant External Producer |
Steve Lam |
Localization Project Managers |
Ryan Warden, Melanie Fleming |
Design |
Cinematic Designers |
Vanessa Alvarado, Richard Boisvert, Richard Boylan, John Ebenger, Sarah Hayward, Alan Hildebrandt, Samuel Irwin, Leo Lucien-Bay, Violet McVinnie |
Level Designers |
Dave Feltham, Bastiaan Frank, Jos Hendriks, Thomas Perlinski, David Stenton |
Writers |
John Dombrow, Patrick Weekes |
Editors |
Carlo Lynch, Karin Weekes |
Gameplay Designers |
Eric Fagnan, Corey Gaspur, Boldwin Li, Bjorn Taylor |
Additional Design |
Ben Gelinas, Dan Lazin, Cori May |
Production |
Producers |
Nathan Plewes |
Studio Operations |
Derek French, Randy Hildebrand |
Programming |
Additional Programming |
Devin Doucette, Carson Knittig, Brent Scriver, Thomas Zaplachinski |
Additional Credits |
Quality Assurance |
Reid Buckmaster, Andrew Crowe, Bryan Featherstone, Brian Mills, Mark Ramsden, Jason Rasch, Mark Tkacz |
Additional QA |
Matt Powell, Sonny Nguyen, Graham Wells |
Special Thanks |
Chris Buzon |
Cast (English) |
Javik |
Ikechukwu Prince Amadi |
Additional Voices |
David Sobolov |
EU Localization |
Localization Production |
Shane McCarthy |
Localization Coordination |
Marcel Elsner, Marco Joele Nicolini |
Localization Testing |
Project Manager |
Holger Hartmann |
Lead Tester |
Alexander Kornberg |
Testing |
Pierre Attali, Andrea Baccarin, Ánima Berriatúa, Giulia Brusaferri, Jordi Gallopin, Zbigniew Adam Kajak, Olaf Kern, Anastasiya Koroleva, Dirk Kröll, Kamil Kurpios, Pablo F. López, Vasilijs Mercalovs |
Localization Engineering |
Alberto Abad Ballesteros, Danilo José Guerrero Rodríguez, Antonio Moya Fernández, Juan Serrano Yuste |
Audio Engineering |
Pedro Alfageme Langdon, José Pablo Hernández, Matthew Wilson |
Audio Capture |
Aymeric Fenoy, Daniel Harty |
Asia Localization |
International Project Manager |
Jasmine Phua |
Project Coordinator |
Lim Yun Yue |
Localization Director |
Fuzuki Ninomiya |
Localization Producer |
Hideaki Kitamura |
LTPM |
Alexander Bravo |
Lead Tester |
Dephanie Quah |
RPM - System Analyst |
William Lim |
Voice-Over |
Voice-Over Post Production |
Wolf Willow Sound [Edmonton] |
Voice-Over Recording |
Anakan GmbH [Germany], ExeQuo [France], POP Sound [Los Angeles], Side UK [London], Synthesis International S.r.l. [Italy], Technicolor Creative Services [Los Angeles], Toneworx GmbH [Germany], Wolf Willow Sound [Edmonton] |