Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

User Reviews

Short, but fun! Alex Z (1916) 4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars

Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.6
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 4.0
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.6
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed
(required for every game entry that isn't a compilation or special edition)
3.8
Overall User Score (8 votes) 4.0


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
96
Abandonia Reloaded (Jan 15, 2006)
If you're looking for an excellent adventure game that really shows how much work and effort went into it, or if you're a fan of the original apprentice game, check out this title for an enjoyable experience.
93
AGS Ezine (Jul 23, 2007)
If “Apprentice II: Knight’s move” had been released before the FMV boom as a commercial title, it would have become a classic. Now, it’s a great freeware title that will revive the memories of classic adventures like “Day of the Tentacle” or “Sam and Max”. Splendid work, guys, and looking forward to your next release!
92
Freegame.cz (Mar 27, 2006)
Zajímavých momentů je ve hře samozřejmě mnohem více, ale prozrazovat je nehodlám, protože byste jinak přišli o to nejlepší, co tahle gameska přináší. Hra sice není nejjednodušší, ale rozhodně vám má co nabídnout. Pokud přesto tápete, neváhejte se na mě obrátit v našem diskuzním fóru. Více už ale myslím není potřeba dodávat. Holdujete-li adventure hrám, pak rozhodně stahujte. Je skutečně oč stát.
90
Plné Hry (Aug 12, 2004)
K technickému zpracování snad mnoho výtek ani mít nelze. Apprentice je ryze 2D adventurou, která se však může pyšnit perfektně nakreslenými lokacemi a také téměř bezchybným ozvučením. Hlavním kladem hry, který vás zaručeně vtáhne a hned nepustí je příběh, který se pozvolna odvíjí a postupně se jej dozvídáte prostřednictvím rozsáhlých rozhovorů, které mezi sebou jednotlivé postavy vedou. Pochopitelně vám bude dána také možnost pobavit se s nimi osobně, což zajisté hojně využijete. Všechny tyto sáhodlouhé rozhovory občas oživí nějaká ta humorná pasáž, která se sice objevuje velmi sporadicky, nicméně i přes značnou vážnost příběhu je zakomponovaná nenásilně a perfektně se do dané situace hodí. Celkově je tedy tato gameska po všech stránkách zdařilým projektem, který by neměl uniknout žádnému milovníkovi freeware adventur. Rozhodně stojí za vyzkoušení, ačkoliv je hra co do velikosti dosti objemná.
90
Hrej! (Nov 08, 2005)
Apprentice II dále tradičně boduje naprosto parádním kresleným grafických zpracováním, které připomíná klasiky od Lucas Arts. Day of the Tentacle nebo Monkey Island si nemají navzájem s tímto amatérským a volně šířitelným dílem co vyčítat. Taktéž precizní a ve všech recenzích vychvalovaná je hudba, ovládání bezproblémově kopíruje VGA remaky od Sierry, kdy pravé tlačítko mění kurzor a levé provádí vybranou akci. Jedna z nejlepších volně šířitelných adventur (a dost možná nejlepší vůbec) už další agitaci nepotřebuje: stahujte, stahujte, stahujte...
85
Adventure Lantern (Mar, 2006)
In the end, it doesn’t matter if you’re a veteran or an adventure game newbie – this game will have you chuckling at the funny dialogues and absurdly comical encounters between different characters. Apprentice II: The Knight’s Move is a wonderful game which coasts along to the finish line on the strength of its engaging storyline, strong character development, and side-splitting monologues (and dialogues). The graphics and music give the game an ‘old school’ look and feel, which I also enjoyed immensely. Sure, the game will be challenging at times, but you’ll figure it out eventually, and then look back and wonder what took you so long. The best thing about this game is that it’s absolutely free. All the more reason for you to download and play it right away!