Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
AI The quality of the game's intelligence, usually for the behavior of opponents. 4.0
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 4.2
Graphics The visual quality of the game 3.8
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 4.6
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.6
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they are executed. This rating is used for every game except compilations and special editions which don't have unique game content not available in a standalone game or DLC. 4.8
Overall User Score (5 votes) 4.3


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
85
FreeHry.cz (Mar 30, 2008)
Závěrem lze dodat, že Barkley Gaiden zcela nepochybně stojí za vyzkoušení, neboť se jedná o roztomilou a působivou záležitost, jež má propracovaný příběh a svojí rozsáhlostí si získá většinu hráčů!
85
Freegame.cz (May 05, 2008)
Dialogy čtěte pozorně, jsou velmi důležité. Skvělá zpráva pro milovníky angličtiny - zde si jí užijete opravdu hodně, zvláště té hovorovější. Po městě se totiž toulá spousta pankáčů a jiných individuí. A mohou vám nabízet všechno možné...
80
Plné Hry (Jan 24, 2008)
Asi největším záporem Barkley Shut Up and Jam: Gaiden je technická stránka. Hra sice běží roztažená na celou obrazovku, její opravdové rozlišení je ale uboze malé. A tak vlastně vypadá celá hra dosti rozpixelovaně, což výrazně kazí celkový dojem. I tak jsem si ale z hraní odnesla více-méně příjemné pocity, pokus tedy překousnete problémy co se technické stránky týče, bude se vám hra líbit taktéž.
80
GameCola.net (Jun 28, 2011)
Barkley, Shut Up and Jam: Gaiden is definitely worth checking out if you’re a fan of comedy, Space Jam, RPGs or any combination of the above. Like some of the best comedic media, it seamlessly blends parody with excellent content, delivering a game that is not only hilarious but fun to play.
50
Definitely recommendable for players who like RPGs and B-Ball!


antstream