Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Cube Windows Cube's famous metl3 map

MISSING COVER

Genre
Perspective
Gameplay

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
GameHippo.com (May 30, 2004)
Cube is a game that has a potential to become the best freeware game ever in the genre of 3D Doom games (eg Quake). The game author has managed to code a game engine based on OpenGL and SDL that renders a 3-dimentionality that is truely dazzling. On top of that, the rendering is lightning fast in comparison with other FPS games that I have played. What you won't see is the traditional handheld weapon that traditional FPS games have. Press ESC to enter the game menu where you can choose map, single/network mode and more. The single player mode recently includes spawning monsters. The author's homepage posts the current list of servers for network playing (we never explored the network option during reviewing). The game comes with a map editor and a good editor tutorial which allows you to create your own maps.
98
FreeHry.cz (Oct 28, 2004)
Závěrem musím říct, ze pokud hledáte freeware titul u kterého se můžete odreagovat a přitom ještě královsky pobavit, není lepší volba než Cube! Proto stahujte, stahujte a stahujte... Viva la Cube!
96
Freegame.cz (May 15, 2002)
Kvalitních 3D akčních freeware her je bohužel pomálu. Cube však vynahrazuje jakkoli dlouhé hledání. Engine je vskutku skvělý, opravdu nemá chybu. K tomu je hra zasazena do velmi pěkného grafického prostředí, a k dispozici je několik úrovní k utkání. Můžete po sobě střílet v gotickém hradu, či mezi egyptských památkami. Nepřátele můžete kosit pěstí, brokovnicí, kulometem, rpgčkem a skvělou a přesnou laserovou puškou. Zbraně berete tak, že seberete krabičku se symbolem dané "hračky". Zbraně jsou po misích roztrušeny hojně, ale ty nejlepší jsou vždy alespoň trochu schované. Design úrovní je vůbec velmi dobrý. Budete pobíhat u bazénů, kašen, temnými chodbami, či se budete procházet na mřížích pod bezednou propastí. Můžete vyskákat na skrytá místa, a z úkrytu odstřelovat nepřátele. Úchvatné! Co je však perlička celého projektu - multiplayer.
84
Abandonia Reloaded (Sep 09, 2005)
Cube is a great freeware game, and a brilliant fan made successor to Quake. With its sequel well in the works we can expect to see amazing improvements on this great game.
80
Softonic (Oct 17, 2005)
Cube is an open source multiplayer and singleplayer first person shooter game built on an entirely new and very unconventional engine. Cube is a landscape-style engine that pretends to be an indoor FPS engine, which combines very high precision dynamic occlusion culling with a form of geometric mipmapping on the whole world for dynamic LOD for configurable fps & graphic detail on most machines. Uses OpenGL & SDL.
78
GameStar (Germany) (May, 2002)
Cube ist schnell, simpel und macht im Netzwerk höllisch Spaß. Wer komplexe Shooter-Kost erwartet, wird allerdings enttäuscht.
60
Clubic (Sep 01, 2005)
Les parties solo seront vite lassantes mais en multijoueur, on profite d'un moteur 3D qui tourne bien, même sur des petites machines. Tout ça sans débourser un copec.


antstream