Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
94
Abandonia Reloaded (Apr 28, 2007)
Nevertheless, this was a very enjoyable adventure game and highly recommend it to any adventure fan looking for a funny and all around well developed game, so check out Cubert Badbone P.I and see it for yourself.
91
Freegame.cz (Mar 18, 2006)
Technické zpracování je pak jedním slovem perfektní. Svědčí o tom spousta zajímavých herních animací a zajímavých momentů. Skvěle se to podepisuje na výborné hratelnosti. Jistě vás potěší také decentní humor, který je součástí tohoto balíčku a počítejte s tím, že už po několika málo minutách se budete skvěle bavit a s největší pravděpodobností dostanete chuť zahrát si další skvělou adventuru. Pokud se vám styl dnešní gamesky líbil, doporučujeme neméně zábavné Pravidla Hmoty a chybu neuděláte ani s Pěti kouzelnými amulety. Přejeme příjemnou zábavu.
87
FreeHry.cz (Aug 12, 2002)
Výsledek je tedy jasný – jedna z nejlepších freewarových adventur, které se v poslední době objevily. Nevadí-li vám bezmála dvanáctimegabajtová velikost, bez prodlení stahujte…
80
GameHippo.com (Aug 04, 2002)
Cubert Badbone, P.I is a simple and entertaining point and click adventure game. It utilizes nice, monochromatic graphics and simple music. As a private detective, your goal is to figure out where all the humans on the island have gone.
80
Quandary (Jun, 2003)
Cubert is a hoot. I can't think of any reason why you wouldn't play this short piece of off-beat fun. Plus it's free.


antstream