Doom, the Roguelike Reviews (Windows)

80
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

A unique and well-conceived addition to the Rogue-like Genre that should appeal to most Doom fans. The Cliffe (1708) 4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars4 Stars

Our Users Say

Category Description User Score
AI How smart (or dumb) you perceive the game's artificial intelligence to be 3.6
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 4.2
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.5
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.2
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they're executed 3.6
Overall User Score (17 votes) 3.9


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
90
Plné Hry (Feb 27, 2013)
Tak dobrý mišmaš, jako je Doom The Roguelike, jsem už dlouho na poli plných her neviděl. Vše tu pěkně funguje, dává logiku a je po čertech chytlavé. Ačkoliv je vše podřízeno tahovému systému "já ránu, ty ránu", je hra až překvapivě svižná a dynamická. Nic vám tedy nebrání si zase po čase zuřivě odpravit pár impů a vesele si zaskotačit ve známém, ale přece zcela jiném prostředí. Navíc, zapomněl jsem dodat, že zničitelném.
90
CanardPC (Feb 15, 2010)
Rapide et violent en dépit du tour par tour, situé dans un univers connu de tout joueur qui se respecte, pas trop boulimique de raccourcis clavier, Doom : The Roguelike constitue peut être la meilleure initiation possible au genre a priori hermétique pratiqué par les aventuriers de l'ASCII perdu. Les débutants loueront son accessibilité, les vétérans ses nombreux modes de jeu et la grande variété d'approches permises. Original, exigeant mais à même de séduire un large public : le Grand Chelem du roguelike. Et gratos en plus !
80
GameHippo.com (Aug 12, 2005)
Doom: The Roguelike is breath of fresh air in the murky depths of RPG gaming. The real downfall to it is the repetitive gameplay, although the randomized levels will keep you coming back for a while. Doom fans should certainly enjoy this game if they don't mind the turn-based gameplay instead of the frantic imp blasting style they are accustomed too.
80
Freegame.cz (Jul 16, 2006)
Trochu mě podivilo, jak kvalitní má tento kousek atmosféru. Nemusíte rozhodně pochybovat, že by vás gameska k sobě nepřitáhla a že byste se u ní alespoň chvíli nebavili. Tuto vlastnost jí mohou závidět i leckteré graficky atraktivní počiny. Na rovinu musím ale říci, že Doom, The Roguelike není záležitostí na několik minut, ale na mnohem déle. Obtížnost je skutečně vysoká a pokud nebudete, jak jsem již psal, neustále v pozoru, čeká vás rychlý konec.
62
Abandonia Reloaded (Nov 28, 2005)
This is my shortest and quickest Roguelike review so far, and that's not without reason. Doom: The Roguelike is a very simple game (for a Roguelike). Because of this simplicity it's not going to receive the best rating but (as always) give it a try. You might be surprised, and I'm almost sure the first time you start it up and hear that music you'll be thinking: "Woah... cool!" If you like RPG's but don't want to deal with too many numbers and so on, then this is probably perfect for you. And if you do like lots of numbers then give it a try anyways, dang it!