Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Mature
ESRB Rating
Genre
Perspective
Gameplay

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
80
FreeHry.cz (Apr 24, 2011)
Máte-li averzi vůči vývoji zmíněné série, ovládáte angličtinu a chcete se královsky zasmát, určitě si Duty Calls vyzkoušejte. Škoda jen té krátké herní doby.
70
Hrej! (Feb 08, 2011)
Snad jen plácneme do větru slova jako „boring“ nebo „so real“ a k pravému významu dojděte už na vlastní pěst. Jenže ačkoli se grafika pohybuje v nadstandardních hodnotách zpracování, s přibližně pětiminutovou délkou kampaně vytváří masivní instalační soubor, který nejspíš odradí. Zvláště když se proti vám nenastolí jakákoli výzva, bez níž postrádá hraní význam a většina z vás se tak spokojí s humorným krátkým videem určeným výhradně pro pobavení.
70
Softonic (Feb 08, 2011)
Duty Calls itself is very short and really easy, but it's so rare to see satirical video games it's refreshing. The game finishes with a blistering trailer for Bulletstorm (Duty Calls is an advert game, after all). It's a pity that game wasn't available as a demo on PC. Call of Duty fans beware, Duty Calls is firmly aimed at your favorite game. One of the funniest marketing exercises of recent times.


antstream