Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Elasto Mania Windows Title screen

MISSING COVER

Released
Official Site
Platform

User Reviews

Playability's superior victory! Zamppa (102) 4.75 Stars4.75 Stars4.75 Stars4.75 Stars4.75 Stars

Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 4.1
Graphics The visual quality of the game 3.1
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 2.9
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they are executed. This rating is used for every game except compilations and special editions which don't have unique game content not available in a standalone game or DLC. -
Overall User Score (28 votes) 3.5


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
95
FreeHry.cz (Jul 21, 2003)
Grafika hry je jednoduchá, nikoho neurazí a ode mne dostává pět bodů z šesti. Zvuky bych ohodnotil známkou nejvyšší, tudíž sedmičkou. Stejně tak hratelnost, i když ta už se pomalu blíží kulaté osmičce. Jediným zádrhelem, na který hra dojíždí je ta nálepka shareware. Tu ohodnocuji za čtyři. Ne, nejsem benevolentní, zapomněl jsem se totiž zmínit, že hra obsahuje editor, a proto se po internetových serverech povaluje neskutečné množství úrovní ke stažení.
85
Freegame.cz (Jan 01, 2005)
Jak jste viděli, tento titul je skutečně ojedinělost - grafika a zvuky jsou na úrovni, ke hře si můžete stahovat nová kola nebo si vytvářet vlastní, mohou ji hrát dva hráči, dobrá atmosféra vás už nepustí od počítače… A na závěr vám dám jednu radu: Elmu naštěstí nemusíte instalovat, ale autoři v ní omylem nechali nefunkční program na odinstalaci, takže pokud chcete ušetřit pár těch bajtů, můžete tento soubor klidně smazat. No nic, tak už neztrácejte ani minutu a stahujte...
80
Plné Hry (Jun 20, 2001)
Závěrem bych podotkl, že doufám, že si tuhle dynamickou hru stáhnete a budete pořádně pařit... Pokud k vám přijde váš kamarád, tak si navíc můžete zahrát spolu. Ve všech kolech jsou zapsány časové rekordy, které můžete překonávat. Tyto rekordy se dělí na multiplayer a singleplayer. Klidně si můžete i udělat své kolo, zajet na něm rekord a pak ho nahrát kamarádovi či kamarádce, aby se pokoušel o nový rekord. Věřím, že se u této hry nebudete nudit. Tak už jen ruku na plyn, spojka, zařadit a – stahovat.
80
VictoryGames.pl (Apr 05, 2004)
Elasto Mania pomimo, iż ma już 4 lata jest wciąż jedną z najpopularniejszych mini-gier na świecie. Niemal na każdym kontynencie są tysiące graczy, którzy stworzyli już swego rodzaju wirtualną, internetową subkulturę Elastomaniaków. W Polsce od kilku lat również działa ona dosyć prężnie.
75
Out Of Eight (Jan 13, 2006)
Elasto Mania is a simple but very effective idea: a physics-based motorcycle puzzle game. The game’s controls are simple to use, but the realistic physics require a bit of a learning curve to master and add to the overall difficulty of the game, which may discourage some gamers. The game is quite addictive despite its difficult nature, always calling you in to complete just one more level. And there will be a bounty of levels to play, because the included level editor has lead to over 15,000 user-made puzzles. Add in multiplayer and you’ve got a pretty complete and intriguing game, despite budget-level production values in the graphics and sound departments. Elasto Mania is certainly a memorable and unique experience with the right amount of difficulty and simple but addictive gameplay.


antstream