The Fifth Disciple Reviews (Windows)

Published by
Developed by
Released
Platform
79
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
Just Adventure (Dec 16, 2004)
The Fifth Disciple is a little-known adventure-ish title from Napoleon Games and published by Cenega, publishers of the more widely known Gooka. Cenega was kind enough to send me a copy of this and the more recent and more action-like Shade: Wrath of Angels to peruse and review. In a recent discussion with Robert Washburne, I told him that I have a pretty optimistic view about adventure games. I enjoy most of them: I am happy to overlook elements of action, bad acting, not-quite-up-to-this-decade graphics, and other gripes if the story catches my attention and I am filled with an overarching sense of fun when I play the game.
80
Outside of those few frustrations, I think I can speak for all of us who played when I say The Fifth Disciple is a fine ol' gaming good time. A big part of the fun for me, though, was playing the game with these three other women. I can't quantify and separate the fun of the group play from the fun of the game itself, so I guess in closing I'll say this: I had a great time but your mileage may vary. The Fifth Disciple has a high cheese factor that is offset by its skillful and unique genre-blending.
80
Quandary (Jul 29, 2006)
From the same publisher as Gooka (and a lot like it), The Fifth Disciple is a lengthy hybrid game that tried my patience towards the end, but certainly packed a punch along the way.
76
Adventurearchiv (Apr 03, 2008)
Die Meisterschaft der alten Klassiker wird sowohl grafisch als auch spielerisch zwar nicht ganz erreicht, dennoch ein abwechslungsreiches, beachtliches Spiel, das mit eigenständigem Design und durch viele Details zu begeistern weiß.
70
Bonusweb (Nov 27, 2002)
S přibývajícími kouzly vzrůstají i možnosti taktiky, což oceňuji. Potěší forma vyprávění příběhu, zejména pak dabing, jenž jde ruku v ruce s kvalitní hudbou. Tím se postupně dostávám k tomu, co mě na druhém díle zklamalo – animace. Hlavní postava se v některých obrazovkách rozmazává, pohyby nevypadají příliš přirozeně a celkový dojem je spíše špatný. To naštěstí neplatí o kvalitě grafického zpracování, které tak ostře kontrastuje s nic moc animací. Na druhou stranu, musím do hodnocení započítat sníženou cenu a podotýkám, že i přes počáteční skepsi (uvažoval jsem o hodnocení kolem 50%), mě hra chytla vším ostatním – příběhem, atmosférou, logikou a skvělými souboji.
70
Games.cz (Jan 02, 2003)
Zpočátku jsem měl k Pátému učedníkovi velmi silné výhrady. Hlavně co se týkalo grafického zpracování, protože to celou hru degraduje o několik stupínků. Nicméně po chvíli hraní mne chytnul příběh a dál to šlo jako po másle. Ačkoliv mám vůči adventurám odmalinka velké výhrady a spíše se jim vyhýbám, tato si mne získala. Hlavně vcelku zajímavým a poutavým příběhem, za který by se nemusela stydět žádná fantasy hra s několikanásobně vyšším rozpočtem. Pokud tedy nejste typ hráčů, kteří k tomu aby se dokázali bavit, potřebují moderní grafiku na vysoké technické úrovni, ale naopak vám bude stačit zajímavě vyprávěný příběh, pak je Pátý učedník přesně pro vás.