Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
HappyLand Adventures Windows Title screen; this version includes the X-mas added levels.

MISSING COVER

Genre
Perspective
Gameplay
Setting

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 4.2
Graphics The visual quality of the game 3.4
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.0
Overall User Score (5 votes) 3.6


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
96
Freegame.cz (Aug 26, 2001)
Happyland Adventures je jedna z nejlepších freeware arkád. Možná, že právě díky své infantilní a barevné grafice se ponoříte do víru nostalgie a dětských let. Obtížnost vyrovnaná, počet misí hojný. Vaším úkolem je najít a vysvobodit malé tvorečky. Hudba je také pěkná. Zkrátka tuto hru doporučujeme pro všechny děti, ale i jejich rodiče..
80
Hrej! (Nov 08, 2005)
Happyland Adventures jsou na první pohled jen tuctová hopsačka, ve skutečnosti se ale jedná o jeden z symbolů freeware scény, geniálně hratelný a roztomilý titul, který strhne jak děti, tak dospělé. A není v tomto kontextu ani divu, že jeho autorem jsou právě Free Lunch Design; tohle vývojářské studio prostě umí, což dokazují hry jako Operation Spacehog, Alex the Allegator, či třeba Icy Tower. Hrdinou Happyland Adventures je malý hafík.
70
Clubic (Nov 13, 2003)
Les déplacements des personnages sont fluides ce qui est assez rare dans des petites jeux gratuits de ce type. Le jeu est plutôt fun mais plaira surtout aux plus jeunes.
60
VictoryGames.pl (Nov 28, 2004)
Przeprawa nie jest trudna dla doświadczonych graczy, jednak ci młodsi, do których prawdopodobnie gra jest kierowana, z pewnością wyczują zabawę na swoim poziomie. Z pewnością głównym atutem jest edytor map, który pozwoli stworzyć swoje własne plansze, a następnie złożyć z nich całą przygodę - w Internecie dostępne są setki poziomów wykreowanych przez graczy. Liczba możliwych do ściągnięcia dodatkowych poziomów to dodatkowy atut. Polecam wszystkim, którzy lubią przygodówki - Happyland Adventures, mimo niskiej rozdzielczości, jest jedną z lepszych w swoim gatunku!
60
CNET (Feb 27, 2009)
Despite its sunny, unsophisticated graphics, Happyland Adventures is a surprisingly challenging adventure. You play a dog who travels through an amazing land. On the way you jump over pits filled with steel knives, eating hearts and other bonuses to increase your score. You have to recruit some creatures to follow you, while others will try to eject you from the land or do you in.


antstream