Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
AI How smart (or dumb) you perceive the game's artificial intelligence to be 2.7
Gameplay How well the game mechanics work (player controls, game action, interface, etc.) 3.9
Graphics The quality of the art, or the quality/speed of the drawing routines 3.7
Personal Slant How much you personally like the game, regardless of other attributes 4.0
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 3.7
Overall User Score (9 votes) 3.6


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
95
Freegame.cz (Oct 03, 2004)
A jsme u konce tohohle povídání. IS patří velké díky, že se rozhodla uskutečnit tento krůček. Hidden & Dangerous Deluxe je sice na trhu už nějaký ten pátek, ale přeci ho nemůžeme jen tak opomenout. Přináší obrovskou porci hratelnosti a spolu s implementovaným datadiskem a přiloženým editorem také zábavu na dlouhé večery. Jestli tedy Hidden & Dangerous Deluxe ještě nemáte (je tu vůbec ještě někdo takový? :o) a máte-li kvalitní připojení k internetu, rozhodně stažením neprohloupíte...
90
Plné Hry (Nov 05, 2004)
Hidden & Dangerous je hra pro zkušenější. To, že je její ovládání přehledné a v rámci možností šikovné, ještě neznamená, že by laťka obtížnosti byla nastavena kdovíjak nízko. I na easy mód je třeba hodně uvažovat a bezhlavá akce prakticky nedozná uplatnění. To je sice možná trochu frustrující, ovšem více "hardcore pařani" se jistě zatetelí blahem. Grafické zpracování nesnese srovnání s aktuální úrovní profesionálních projektů, nicméně v kontextu freeware scény bude i dnes těžko hledat konkurenci. Navíc se ve spolupráci se zvuky, namluvením a hudbou daří vytvářet výbornou atmosféru drsného, neúprosného boje o přežití a splnění rozkazů daných vyššími místy. Přibalen je dále i editor a samozřejmostí jsou implementované všechny patche a updaty. Dále už vlastně není potřeba nic dodávat. Illusion Softworks a Hidden & Dangerous zná u nás každý – a většina správných hráčů už by je měla doma v alespoň nějaké verzi mít.
90
GameHippo.com (Aug 23, 2004)
Overall, HDD is tense and enjoyable WWII fun. It's not all peachy though, I have experienced an above-average amount of random crashings and lock-ups, and some weapons are useless or too simliar to standard equipment be worth scavenging. The game also contains a number of historical innaccuracies: The sniper scopes have variable amounts of zoom, and the German officers are equipped with American weapons for example, which seems a little odd when you consider that the game does its best to immerse you in its world. Be warned: this game is nothing like Medal of Honour or Call of Duty, and those with a low tolerance for doing the same repeated thing again, and again will probably be bored to tears. Everyone else is recommended to at least try it, even those with dial-up modems.
86
PC Zone (Apr 29, 2002)
Surprisingly though it's still massively playable, if a bit slow-moving. There are a few graphical glitches to contend with and we had a bit of trouble getting it running on a GeForce 3 system (although it worked like a charm on our older Matrox-based machine), but no one dropped through the floor and most of the other original troubles seem to have been put to rest. If you've already got it you won't want it again for the lick of paint, but for others it's a bargain if only for the chance to own a slice of gaming history.
78
Abandonia Reloaded (Feb 08, 2006)
So, to sum it all up, the game is an excellent one, but it also has some pretty bad flaws. The idea is quite a good one and the strategy elements inject some much-needed variety into the game. I'm going to award it 3.9 on the basis that the gameplay is excellent, the graphics are pretty good, especially by freeware standards, and the sounds aren't too bad. The negative points are the bugs, the difficulty and also the problems involved with equipment selection.
72
Gamezone (Germany) (Apr 05, 2001)
"Hidden & Dangerous Deluxe" weiß besonders im Netz zu überzeugen. In kleinen Gruppen zu vier Leuten am Geschehen teilzuhaben macht wesentlich mehr Spaß als sich alleine vorzukämpfen. Hier dürfte auch das größte Manko des Spiels begraben sein, denn wenn man alle Missionen einmal durchgespielt hat gibt es absolut nichts Neues mehr, außer der Befriedigung es geschafft zu haben.