Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
84
Impulse Gamer (Apr, 2004)
The basic premise behind this game is a 3D arcade game where players must traverse three different gaming environments and recover the broken pieces of the mirror that Scylla has spread across the world in order to free Hugo. There are a variety of different activities throughout the game from puzzles to races that I'm sure all children will thoroughly enjoy. I must admit that the graphics of this game were quite impressive, considering that it was just a children's title and it also featured a great musical score with some very impressive sound bites.
70
Gamesector (Nov 13, 2002)
Hugo og Det Afskyelige Spejl er et fint børnespil, som giver gode udfordringer i et nyt spilmiljø. Målgruppen er ramt temmelig godt, men man kunne måske godt ønske sig lidt længere holdbarhed end de 2-3 timer, det tager at gennemføre spillet.
25
Bonusweb (Jan 16, 2003)
Hratelnost, kámen úrazu a třešnička na každém dortu. Zde je to něco jako malá červy prolezlá a shnilá třešeň. Jinak se to popsat nedá. Čtenář stejně již asi pochopil, jak se to všechno hraje a že nemá cenu očekávat něco více. Nyní se zamysleme, co nám, hráčům, přinese koupě této hry pro nás nebo pro naše ratolesti. Hra bude stát 599 Kč, což není sice zas tak moc jako u jiných titulů, ale za hodinu hry to určitě nestojí. Koupíte-li takovéto tituly dva (na dvě hodiny) nebo tři (na tři hodiny) ze stejné série, zábava se již značně prodraží. Investice do nebo staršího.