Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Iji Windows Title screen (v1.3)

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Official Site
Platform

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say

Category Description User Score
Acting The quality of the voice or video acting. 4.0
AI The quality of the game's intelligence, usually for the behavior of opponents. 3.4
Gameplay How well the game mechanics work and the game plays. 4.7
Graphics The visual quality of the game 4.1
Personal Slant A personal rating of the game, regardless of other attributes 4.4
Sound / Music The quality of the sound effects and/or music composition 4.6
Story / Presentation The main creative ideas in the game and how well they are executed. This rating is used for every game except compilations and special editions which don't have unique game content not available in a standalone game or DLC. 4.3
Overall User Score (9 votes) 4.2


Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
Iji is part side-scroller, shooter, platformer, and RPG. There is a lot to this game. There are upgradable weapons, leveling up, stats, hacking, enemy AI, vehicle handling, and more that overall makes this a very dense and well-rounded experience.
100
VictoryGames.pl (Sep 15, 2008)
W każdym razie w moim przekonaniu każdy element gry został idealnie dopieszczony i poza drobnymi poprawkami nie zmieniłbym w grze nic co mogłoby przysunąć ją bliżej ideału. Możecie uważać że recenzja nie jest obiektywna, ale szczerze powiem wam, że... macie rację. Recenzja gry która po włączeniu zassała mnie na trzy dni nieprzerwanego grania [a to freeware!] nie może być obiektywna. Pozostaje mi tylko gwoli formalności gorąco polecić ten tytuł i powrócić do grania próbując znaleźć tym razem jeszcze więcej sekretów.
85
FreeHry.cz (Oct 02, 2008)
Už dlouho jsem se nebavil tak dobře jako u titulu Iji. Nejen, že nabízí kvalitní příběh plný nečekaných zvratů, ale i sympatickou hlavní hrdinku, která se nebojí projevit své emoce. A tak by se v superlativech dalo pokračovat. Jediným mínusem tedy zůstává fakt, že hru nelze uložit v libovolném okamžiku, což ale bude problém až u těžších obtížností. Proto neváhejte, těch 27 MB dat za to stojí!
85
Freegame.cz (Sep 24, 2008)
Iji skutečně pořádná 2D akční arkáda je. Emzáků všemožných druhů je mnoho, jsou zákeřní a jejich střely vás mohou nepříjemně rozhodit. Snažte se jim vyhýbat, jinak můžete jednoduše přijít o život. Nezapomínejte ani na různé bonusy, upgrady a zbraně. V boji jsou nutností. Se sličnou slečnou Iji se pohybujete po rozlehlých chodbách jakýchsi stavebních komplexů. Škoda, že do nich autor nezapojil více fantazie a nápadů. Přes vcelku slušnou zvukovou kulisu prostředí působí trošku „zapškle“, což lehce ubírá na hratelnosti. Iji není titulem, který byste prostě museli mít a nehnuli se od něj. Jde spíše o kvalitní řemeslnou práci. A tu pravověrní pařani ocení…
80
Softonic (May 14, 2010)
What's really impressive about Iji is its ambition and scale. For a free game it's really incredible, with its involving storyline and excellent upgrades. If you enjoy games like Cave Story, Iji is for you. The only real down side is that sometimes there is too much text driving the story, but that's only a small complaint.. Mixing Metroid like exploration with RPG elements, Iji is a unique platformer, which is well worth playing through.
80
Pixel-Heroes.de (Dec, 2008)
"Iji" ist ein vielseitiges Plattform-Spiel, das aufgrund der recht schlichten Grafik optisch an den Klassiker "Another World" erinnert. Spielerisch stellt es aber eine Mischung aus "Zillion" und "Metroid" dar.
80
Abandonia Reloaded (Oct 18, 2008)
In the end, Iji results as a remarkably enjoyable game, that appears better than the sum of its parts, with elaborated level design, and is very fun to play through. It's the right dosage of action and adventure that will keep you hooked till the end, and the final boss battle is awesome. If you like this kind of games I'd recommend it, and I'd bet you'll enjoy it too.


antstream