Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Magical Broom Extreme Windows Main menu

MISSING COVER

Published by
Developed by
Released
Platform
Genre
Perspective
Art
Gameplay
Setting

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
GameHippo.com (Nov 21, 2002)
Magical Broom Extreme (MBX) combines the best of sound, graphics, and most importantly, gameplay, to create one of the coolest games I have ever played. You, as a little anime-style witch, fly around on your broom and shoot at overgrown baby heads with your magic wand, which is part of your broom. Yes, overgrown baby heads. Nice, huh? The OBH's (Overgrown baby heads) drop little capsules, which you must pick up in order to boost your score. There sre alot of little "gimmicks" in MGX, such as a rating system, a combo system, and a Gold system. These systems, all viewable on the little bar at the bottom of the screen, add to the "not just another shooter" feel that this whole game has.
92
Freegame.cz (Dec 01, 2002)
Jinak ale hra nemá příliš daleko k dokonalosti. Jako vždy spoléhám na to, že se dočkáme pokračování. Pusťte se do stahování a ještě malé upozornění. Střílí se klávesou „Z“. Mně chvíli trvalo než jsem na to přišel, tak vás radši upozorňuji. ;)
90
FreeHry.cz (Feb 15, 2005)
Jedna z nejlepších dvojrozměrných akcí, s nimiž jsem měl kdy tu čest. I takhle by se dal pojmout začátek Magical Broom Extreme, ve kterém hraje hlavní roli malá holčička na koštěti. Avšak nenechte se zmást dětským námětem! O krvelačné bitvy, jež jsou doprovázeny skvělými vizuálními efekty, je tu postaráno hned dvojnásobně.


antstream