Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Mental Repairs, Inc. Windows Title screen - Options menu

MISSING COVER

Released
Platform

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users Say



Critic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
Adventure-Treff (Oct 19, 2008)
Wie schon Mord im Laufrad ist Mental Repairs, Inc. ein Highlight im Fanadventure-Bereich. Die Geschichte macht Spaß und ist vor allem eine echte Neuheit, sodass die kleinen, für Fanadventures nicht unüblichen Schwächen dem Spielspaß an keiner Stelle im Wege stehen.
90
FreeHry.cz (Apr 04, 2009)
Mental Repairs, Inc. by se dalo vytknout jen máloco. Trochu zamrzí krátká hrací doba, na druhou stranu si však můžete dopřát dohrání na jediný zátah. Originální příběh, neotřelé nápady a špičková vizuální i zvuková úroveň, to vše propůjčuje hře poutavou atmosféru a poskytuje neopakovatelný zážitek. Hádanky navíc nejsou nikterak složité, takže žádné výmluvy a už stahujte!
85
Freegame.cz (Apr 26, 2009)
Grafika je na velmi dobré úrovni, je na ni radost pohledět a nemám k ní komentář. Trochu nezvyklé je ovládání. Jestliže chcete s nějakým předmětem manipulovat, musíte chvíli podržet levou packu myši, načež se vám zobrazí všechny možné akce. Ano, chvíli mi trvalo, než jsem na toto přišel a klikal jsem jak blázen všude okolo. Musím však říct, že řešení použité v této hře je pohodlné. Výbornou vychytávkou je také vaše PDA. Není to jen otravný žvanil, ale tato věcička vám dokáže i pomoct. Kvalitní hra, kterou si musíte jednoduše zahrát.
70
Hrej! (Mar 27, 2009)
Vedle klasického zkoumání okolí vás čekají také zajímavé logické puzzle. „2,5D“ grafika plná animací (ty občas zdržují) je skutečně pastvou pro oči, ani hudební a zvuková stránka nezklame. Mínusem je tak hlavně délka, která nepatří k nejvyšším. Dodejme, že jde o autorovu bakalářskou práci. Kéž by podobné projekty tvořilo více pilných studentíků a my se tak mohli kochat jejich podobnými hrami…
70
Softonic (Apr 28, 2009)
Some of the puzzles can take a bit of thought to get through, but the humor isn't really good enough to make you want to try too hard. The pace of the game is a bit slow, and despite the quirky idea behind it, the psychic element is just a mechanic for conversation based puzzles. If you're aching for a point and click adventure, MentalRepairsInc has plenty of puzzles to keep you going, although the overall experience is a bit too dry.
60
Without a doubt the game provides and intriguing premise and several hours of creative, escapist entertainment. In the end, though, I wouldn't say that I felt as strongly about the overall experience as I had in the cases of some much more amateurish looking indie games with a more old school approach to things (not that there's anything truly experimental in here). Perhaps this title is a little bit too polished, too professional and technically smashing (undoubtedly a tremendous effort - it's been all done by a single person!) for its other qualities to equally shine. Yet I definitely recommend Mental Repairs to everyone. It puts to shame a lot of commercial adventure games we see nowadays.
 
Adventure Gamers (Apr 20, 2009)
Overall, for a free game it’s easy to recommend Mental Repairs, Inc. as being well worth the few hours it takes to play. With memorable characters players will grow to like and a unique premise for the game, along with an easy interface, creative storyline, and lovely graphics, Mental Repairs, Inc. is a surprisingly delightful look into the insecurities of both man and machine.


antstream