Murder in a Wheel Reviews (Windows)

Murder in a Wheel Windows Production screen

MISSING COVER

Released
Platform
73
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

A brilliant adventure game, Lucasarts-style. Short? Sure! But also free! Xa4 (311) 4.2 Stars4.2 Stars4.2 Stars4.2 Stars4.2 Stars

Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
81
Freegame.cz (Dec 23, 2007)
Po grafické stránce hra připomíná starší hry z té nejslavnější éry. Taktéž nechybí ani jistá dávka humoru, který doceníte hlavně v případě, že vládnete jazykem Shakespearovým a máte trpělivost s delšími dialogy.
80
VictoryGames.pl (Apr 04, 2008)
Od strony graficznej Murder in a Wheel prezentuje się nieźle – przypomina stare produkcje z LucasArts czy Sierry. Z muzyką jest podobnie, gdybym usłyszał ją w innym miejscu stwierdziłbym, iż przypomina tytuły „point ‘n click”. Murder in a Wheel to solidna porcja zagadek, humoru i tajemnic w najlepszym wydaniu. Fakt, iż została uhonorowana tytułem Najlepszej Krótkiej Przygodówki 2007 przez AGS (Adventure Game Studio) tym bardziej skłania mnie do pozytywnej oceny.
80
It’s a real shame, because in other areas, the game is actually good. The graphics are nice, and obviously a lot of work has gone into replicating the feel of classic LucasArts adventures, which the author succeeded in rather well. The writing is also funny, parodying both murder mysteries and adventure games as a whole, and the premise of the game is wonderfully bizarre. This is really a delightful little game which is sure to entertain anyone who likes a juicy murder mystery. I just wish a version would be released with original music, because that would really be the icing on the cake.
70
Plné Hry (Aug 25, 2008)
Jestli vás tedy zajímá, jak vypadá hra vytvořená proti vaší vůli, pod tlakem termínu, či jestli už máte adventurní absťák a vezmete zavděk čímkoliv, kde se kombinují objekty a mluví, stahujte. V opačném případě vám radím trochu rozmyslu, ne že by MIAW byla špatná hra, ale není ničím zajímavá, i když se dobře hraje.
70
Hrej! (Apr 03, 2009)
Scénář je skutečně skvěle napsaný, přináší překvapení i humorné situace. Murder in a Wheel zpracováním a herním systémem navazuje na legendární klasiky žánru od LucasArts (Day of the Tentacle nebo Monkey Island), takže potěší i pamětníky. Záporem je snad jen kratší herní doba (tak do hodinky budete hotovi) a některé nepříliš logické úkony.
60
Abandonia Reloaded (Mar 16, 2008)
Murder In A Wheel is an excellent game that any adventure fan will love. The story is well written, and some of the dialogue will really make you laugh. I like the point-and-click interface that was used to control the game, as it reminded me of the old Lucas Arts games. Graphics had a cartoony feel to them which made the game fun to play. I thought the sound effects were excellent. It's a shame that the music is not original, but you can't have everything.