Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Released
Platform

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
VictoryGames.pl (Oct 28, 2006)
Czas na podsumowanie... chociaż, właściwie po co? Gra jest, krótko mówiąc, świetna - połączono w niej elementy z przygodówek, RPG, strzelanek i symulatorów (życia, oczywiście). Na pewno spodoba się każdemu fanowi serialu Lost lub MacGyvera. Gracze bez takich zainteresowań również nie powinni narzekać.
92
Freegame.cz (Jun 01, 2004)
Hra je prostě skvělá. Na freewarovku dost dobrá grafika, výborně podtrhující atmosféru hry, odpovídající hudba a hlavně skvělá hratelnost a zábavnost. Vytknout by se snad dalo jen to, že kombinací věcí a vybavení a možností interakce s prostředím by mohlo být víc .Přesto se jedná o jednu z nejpropracovanějších freewarových her poslední doby!
90
GameHippo.com (Sep 21, 2003)
It won't keep you entertained for hours on end, but you will get a very solid couple of hours out of it the first time you play, providing you dig the game in the first place. The only real problem I have with Notrium is that, while those 2 hours it takes to beat the game on the harder difficulty are quite enjoyable, I can't really see myself going back anytime soon to try again.
90
Hrej! (Nov 08, 2005)
Notrium je zatím poslední a dost možná vůbec nejlepší volně šířitelná hra renomovaného finského autora Vile Monkonnena. Začíná malinko tuctovým, ale skvěle vyprávěným intrem: hlavní hrdina narazí v odlehlé části vesmíru na jen zdánlivě ztracenou civilizaci a je donucen přistát. Jak si poradí v nepřátelském prostředí mezi doposud nepoznanými tvory? Notrium je hra o přežití, která mixuje řadu žánrů. Malinko RPG, hodně top-down akce, část adventury díky inventáři a nutnosti používání předmětů, hlavně je to ale neustálý boj o vlastní holý život.
85
FreeHry.cz (Apr 14, 2007)
Celkově vzato se jedná o vysoce nadprůměrný kousek, jemuž hyzdí tvář pár nedostatků. Vřele doporučuji všem, co umí obstojně anglicky, jelikož bez její znalosti si hru bohužel neužijete.
70
Sore Losers Gaming (Jan 24, 2011)
This game takes a bunch of different elements and, with the exception of combat, executes them all brilliantly. Exploration is especially fun and, when combined with a wonderful selection of sound-effects, results in a very tense experience. Definitely worth a play.
50
This game strands you on an alien planet where you not only have to cope with the hostile life forms, but also the environment. Not only is it great action, but it has challenging puzzle elements in the item management as well. So begin play as one of four very different characters and see if you can survive Notrium!


antstream