Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

User Reviews

Rob Blanc, hero-to-be vicrabb (7291) 3 Stars3 Stars3 Stars3 Stars3 Stars

Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
82
Abandonia Reloaded (Jun 22, 2005)
Other than that minor issue, the game was a very enjoyable one to play to open up this series of games, and it hopefully should put you in the mood to continue onward playing the others as well. If your looking for a adventure game to give you some playing time for a little while, check out this one and see for yourself, can you be a hero?
67
Though the story of the impending galactic annihilation is never quite explained in the game, the objective of this short game is quite clear: figure out how to get Rob through the obstacles on the defunct spaceship and prove his worth as Defender of the Universe to the High Ones. Though I think the story should have been developed a bit more (this is an adventure game, after all!), it is still sufficient for such a short game. Rob Blanc I is a tad on the easy side, but the High Ones' amusing comments in the introduction and finale makes the game a completely worthwhile experience. It's pretty amazing what a good dose of humor can do for a game!
60
Hrej! (Nov 08, 2005)
Děj Roba Blanca je prošpikován vtípky a humornými dialogy, zároveň se ale hraje přesně ve stylu Space Questů od Sierry, tj. dojde i na vážnou akci a ne vše, co se ve hře stane, je vzápětí shozenou ironickou poznámkou. Rob Blanc dovede vyvážit vtip a kvalitní vyprávění, zároveň pak má chytré logické úkoly a jeho dohrání rozhodně není otázkou pár minut. Grafické zpracování v rozlišení 320x200 už dnes asi málokdo ocení, a ono skutečně není nijak výrazně přesvědčivé, s hudbou už je na tom Yahtzee lépe. Přesto hlavní síla celé vesmírné ságy tkví zejména ve scénáři - a to je faktor, který nestárne...
50
Plné Hry (Oct 08, 2003)
Rob Blanc 1 není nejlepší freeware adventurou všech dob, trpí řadou neduhů a spoustě lidí se asi nebude líbit. Má však svébytnou atmosféru, je heroický, logický, dobře stylizovaný a hlavně – jako k živoucí klasice scény se na něj velice často odvolávají jiní vývojáři ve svých vlastních dílech. A byla by jistě škoda tyto narážky nadále nechápat, když zahrát si Roba Blanca není žádná velká oběť.