Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Rob Blanc II: Planet of the Pasteurised Pestilence Windows Title screen

MISSING COVER

Developed by
Released
Platform

User Reviews

A plague, a little incident and a lost toothbrush vicrabb (7290) 3.6 Stars3.6 Stars3.6 Stars3.6 Stars3.6 Stars

Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
88
Abandonia Reloaded (Jul 02, 2005)
There is also a lot more dialogue this time around in the game and it's just as funny and witty as it was in the first game so that was entertaining to see. Seeing the way both, your characters will react and such in the game was interesting to see and it certain made the game experience that much more memorable. The actual length of the game too this time around is much longer than the first time around and it presented more challenges, more areas to explore and more to do which is something that a sequel should usually do anyhow and this game nailed it on those points. Other than the odd time I had positioning my character to go into certain areas, there really isn't anything else I found wrong with the game, everything else works fine and I really enjoyed this game. So if you've played the first game from the series or your want to just play an adventure game, check out this title and see for yourself in the journeys of Rob Blanc, to be the hero of the universe!
70
Plné Hry (Oct 06, 2004)
Horší už je to s technickým provedením, protože i přisleplejší čtenáři jistě ze screenshotů vidí, jak zastaralá grafika Roba Blanca 2 je. Evidentně Yahtzee a jeho kolegové nedávali takový důraz na technické provedení svého titulu – je to ale škoda, protože kreslené lokace i sprity hrdinů v rozlišení 320x200 a pouhopouhých 16 barvách skutečně nevypadají dobře a celkový dojem kazí. Stejně tak hudba je na slabší úrovni, a tak si nezbývá než povzdechnout a popíchnout buď autory originálu, nebo jiné amatérské vývojáře, aby se pustili do nějakého pořádně nabušeného remaku. Jinak lze ovšem hru Rob Blanc 2: Planet of the PasteUrised Pestilence doporučit jednoznačně všem, kterým na kvalitě audiovizuálního provedení tolik nezáleží a chtějí si užít opravdu pořádnou adventuru se vším všudy a ještě se dobře pobavit. I ostatní mohou nalézt v RB2 zalíbení, pozor ale. Jistý vztah ke starým adventure klasikám se tady opravdu předpokládá.
67
Though I personally feel that the background story should have been expanded upon a bit more, the game's story and plot is much better developed in this game than in its prequel and sufficient for the short game. Rob Blanc II's puzzles are more a bit more complicated than in the first game, but not too difficult.
65
FreeHry.cz (Sep 02, 2007)
Trápí-li vás v adventurách výrazněji grafická stránka, pak dozajista nebudete potěšeni. 2D kresba o nízkém rozlišení toho sama o sobě moc nabídnout nemůže, ovšem nenalézám tu ani žádné výraznější nápady, které by oživily kosmickou šeď. Co se týká zvuků a hudby, tak ty nevybočují ze standardů starých dosových pecek. Celkem vzato se s Robem užijete dost legrace, ale znám i lepší kousky.
60
Hrej! (Nov 08, 2005)
Podobně jako první díl je i Rob Blanc 2 klasickou point'n'click adventurou se snadno pochopitelným interfacem, která sází zejména na výtečný scénář prošpikovaný originálními nápady a vtípky, jež číhají na každém rohu, ne ale ve zjevné a vnucující se podobě. Yahtzee osvědčuje smysl pro psaní kvalitních dialogů a hraní Roba Blanca 2 je tak skutečný požitek. Ovšem jen pro ty, kdo dovedou odpustit výrazné nedostatky v audiovizuálním provedení. Protože jak grafika, tak i ozvučení na tom skutečně nejsou dobře: zastaraly a rozlišení 320x200 v šestnácti barvách už dnes skutečně nestačí ani pro freewarovku.
50
GameHippo.com (May 25, 2001)
This is a very fun and challenging game similar to the classic Sierra games. There are many objects, characters, and puzzles to keep you coming back. You can save your game for later playing as well. If you like strategy games then grab this one!


antstream