Join our Discord to chat with fellow friendly gamers and our knowledgeable contributors!

antstream
Published by
Developed by
Released
Platform
Genre
Perspective
Gameplay
Interface

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
96
Freegame.cz (Feb 17, 2009)
Za sebe mohu říci, že se jedná o zatím největší překvapení letošního roku, a vůbec bych se nebál hru navrhnout na logickou hru roku, ale na to je přeci jen ještě brzy.
93
FreeHry.cz (Feb 22, 2009)
Nechtěl bych dělat unáhlené závěry, ale titul TAG: The Power of Paint nastavil laťku hodně vysoko, a tak ostatní logické freeware hry budou mít co dělat, aby se mu přiblížily či ho překonaly. Výtečná hratelnost, grafika, nápad a dalo by se pokračovat. A co víc, skvělé chvilky při hraní si užjijí i ti, kteří tomuto žánru zrovna neholdují.
80
VictoryGames.pl (Jun 04, 2009)
Ze względu na długość i poziom trudności, Tag - The Power of Paint jest grą w sam raz na wolną chwilę, jeśli chcemy się zrelaksować. Polecam każdemu.
80
Plné Hry (Aug 10, 2008)
S postupem do nových levelů přichází i další protivníci, kteří vás kupříkladu likvidují pěkně na dálku. Pokud se vám barvy na monitor dostane přespříliš, prostě umřete. Naopak do dalšího levelu se přesunete díky sebrané hvězdičce. Sečteno a podtrženo skvělá 3D akce v poklidném duchu a se stříkanci barvy navrch!
80
Softonic (Feb 13, 2009)
Tag: The Power of Paint is generally easy to play. Some puzzles are quite challenging at first, but once you get the knack of it the whole adventure runs smoothly – in fact you'll have the impression that it's too short. Also, I missed having at least a few enemies to wipe out, which would definitely make the game more exciting. Tag: The Power of Paint is an original blend of puzzles, platformers and first person shooters in which the main ammunition is paint.
75
Games Finder (Dec 25, 2013)
The second colour that players will encounter is the red colour which increases the players speed when walking on top of a red surface. While the final colour in Tag: The Power of Paint is blue and allows players to stick to walls or ceilings.


antstream