Tibia Reviews (Windows)

Tibia Windows Main menu

MISSING COVER

77
Critic Score
100 point score based on reviews from various critics.
...
User Score
5 point score based on user ratings.

User Reviews

There are no reviews for this game.


Our Users SayCritic Reviews

MobyRanks are listed below. You can read here for more information about MobyRank.
100
VictoryGames.pl (Sep 13, 2004)
Za nowatorstwo, grywalność grze należy się ocena nie niższa niż 9. Jednak brak jakichkolwiek dźwięków powoduje, że jestem zmuszony uwzględnić to przy ocenie. Wystawiam mocne 9 i zapewniam, że żaden gracz, który jest fanem RPG, nie będzie zawiedziony!
95
Freegame.cz (Jun 11, 2006)
Celkově je ale Tibia velmi povedenou záležitostí. Není to hra na minuty, ale na desítky hodin, proto spíše titul doporučuji kovaným hráčům tohoto žánru. Ještě než se vydáte do světa, doporučuji přečíst si manuál. Ušetříte si tak spoustu nervů, protože místy člověk opravdu může znejistět. Každopádně přejeme příjemnou zábavu. Více než čtyřicet tisíc hráčů čeká jen na vás!
80
Clubic (Mar 28, 2008)
Tibia peut paraître rudimentaire face aux MMORPG commerciaux actuels mais son minimalisme graphique permet de se concentrer sur le côté fun. Le site Tibia Taverne propose une aide francophone sur le jeu.
70
Softonic (Oct 10, 2007)
As a result, Tibia is a highly enjoyable game if you have the patience to come back and build up your skills again whenever you die.
40
MMOhut (2008)
Tibia continues to be a successful MMORPG due in part to nostalgic old school RPG lovers and the devotion of its community. The fact that the game can run on almost any machine and is simple to play help as well. Those who are looking for a throwback to the old days will enjoy Tibia but I can’t recommend it for new players when there are much newer games available that are 100% free.